More

  Sot regjim i posaçëm i komunikacionit për shkak të Maratonës së Shkupit

  Ministria e Punëve të Brendshme njofton opinionin se sot duke filluar nga ora 08:00, për shkak të mbajtjes së Maratonës së Shkupit 2023, në...

  MË TË LEXUARA - KËTË JAVË

  DËRVENI

  Rezikohet katastrof ekologjike, banorët e Rashçes fajsojnë kryetarin e Sarajit

  Mbi gjysmë milioni banorë të Shkupit mund të mbeten pa ujë të pijshëm të pastër. Vetëm pak kilometra nga burimet e Rashçes që furnizojnë kryeqytetin,...

  Akt fisnik dhe burërorë: Familja Amza nga fsh. Kopanicë ia shtriu dorën e pajtimit familjes Latifi nga fsh. Semenishtë

  AKT FISNIK DHE BURRËROR Familja Amza në fsh. Kopanicë Komuna Saraj – Shkup Me një iniciativë fisnike të vullnetit të mirë, në prezencën e familjarëve dhe...

  Skandal: Komuna e Sarajit mbeturinat i hedh në Lumin Treska, qytetari denoncon

  Sot një banor i Sarajit ka kapur ekipet e NPK Saraj duke bërë një krim ekolologjik.  Se komuna e Sarajit mbetet një ndër komunat...

  VENDI

  Sot regjim i posaçëm i komunikacionit për shkak të Maratonës së Shkupit

  Ministria e Punëve të Brendshme njofton opinionin se sot duke filluar nga ora 08:00, për shkak të mbajtjes së Maratonës së Shkupit 2023, në...

  Shkup: Theret për vdekje një 35-vjeçar dhe i vihet flaka banesës ku qëndronte

  Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar për një rast të rëndë që ka ndodhur në Shkup, më datë 22 shtator 2023. Bëhet fjalë për...

  Parashikimi i motit për sot në Maqedoni,

  Me diell më pak dhe kryesisht në pjesët veriore me vranësira mesatare.Temperatura minimale do të jetë në interval prej 6 deri në 16, ndërsa...

  ARSIMI

  Epilogu për shkollën e Idrizovës deri në fund të javës, Shaqiri: Të mos dëmtohen nxënësit

  Deri të premten, pritet të marrë një epilog përfundimtar rasti me 13 nxënësit shqiptarë të Idrizovës. Kështu paralajmëroi ministri i Arsimit, Jeton Shaqiri duke shtuar se epilogu përfundimtar do të varet nga vendimi i Inspektoratit të Arsimit që këtyre ditëve duhet t’i dorëzohet dikasterit të Arsimit. 13 nxënësit shqiptarë akoma nuk kanë nisur klasën e gjashtë në vitin e ri shkollor për shkak se në shkollën fillore “Njegosh” të Komunës Gazi Babë nuk realizohet mësimi shqip nga klasa e gjashtë deri atë të nëntë. Ministri Shaqiri kujtoi komunën e Gazi Babës dhe prindërit e nxënësve maqedonas se zgjidhja afat shkurte është e patjetërsueshme ndërkohë që do të vijojë procesi për zgjidhjen afatgjate, ndërtimin e shkollës së re në Idrizovë. “Tre ditë protestojnë nxënësit në gjuhën maqedonase, nxënësit në gjuhën shqipe protestojnë 26 ditë, në të njëjtën shkollë. Si zgjidhje afatgjatë që e kemi diskutuar me komunën është ndërtimi i shkollës...

  Sellca përfundimisht me shkollë të re, lajmin e jep ministri Jeton Shaqiri

  Pas shumë viteve, Sellca e Tetovës do të bëhet me shkollë të re. Këtë lajm të mirë e ka dhënë vet ministri i Arsimit...

  Mësimdhënësit pagën e shtatorit do ta marrin me 15% rritje

  Si rezultat i përkushtimit për krijimin e arsimit cilësor të bazuar në mësimdhënës të motivuar, ministri i Arsimit dhe Shkencës Jeton Shaqiri dhe kryetari i...

  Shaqiri: Me reformat në arsim asnjë mësimdhënës nuk do të largohet nga puna

  “Reformat në arsimit fillor do të vazhdojnë sipas dinamikës së parashikuar, sepse jep efektet e pritshme. Sfidat ekzistojnë dhe ato kapërcehen me një qasje...

  Ministri Jeton Shaqiri: SHMK “Saraj” “DREJT SUKSESEVE TË REJA!

  Sot e prezentoj: ⬇️⬇️⬇️ 🏢Shkollën e mesme të Qytetit të Shkupit “SARAJ" Në këtë vit shkollor 2023/2024 në 25 paralele mësojnë 662 nxënës. Mësimi vijon në gjuhën...
  - Marketing -

  Bilall Kasami e sabotoi Gjimnazin e Tetovës, ministri Shaqiri zgjedh problemin e rrymës

  Komuna e Tetovës nuk i pagoi bllokdotacionet për Gjimnazin e Tetovës ku më pas kjo shkollë mbeti pa rrymë elektrike. Pas premtimit në portalin...

  Veles: 16 nxënësit shqiptarë ulen në bankat e SHMK “Koço Racin”!

  SHAQIRI: TË HARXHOJMË ENERGJI PËR CILËSINË E ARSIMIT E JO PËR PROBLEME TË CILAT DUHET TË JENË TË HARRUARA NË VENDIN TONË 16 nxënësit shqiptar...

  Ministri Shaqiri: Nxënësit shqiptar do të mësojnë në gjimnazin e Velesit!

  INSPEKTORATI: ÇËSHTJA S`KA TË BËJË ME HAPJEN E PARALELES, POR ME REGJISTRIMIN E NXËNËSVE Fëmijët e shqiptar të Velesit janë të njëjtë siç janë edhe...

  KULTURË

  Zv/ministri Bekim Rexhepi:600 persona deri më tani kanë aplikuar për punësim në ndërtimin e Korridorit 8-10d

  Zëvendësministri i Transportit dhe Lidhjeve, Bekim Rexhepi në një prononcim me shkrim për indeks.mk ka zbuluar se deri më sot 600 persona kanë aplikuar...

  Shfaqja “Pinoku dhe Kësulëkuqja në kërkim të llambës magjike të Aladinit”, nga 27 deri më 30 Shtator në Teatrin Shqiptar për Fëmijë dhe të...

  🎉Lajm tjetër i mirë! 🎭 Shfaqja “Pinoku dhe Kësulëkuqja në kërkim të llambës magjike të Aladinit” me regji nga Ibër Deari, është përzgjedhur për edicionin...

  Luiz Ejlli publikon këngën e re “Amanet”

  Fituesi i Big Brother Vip Albania, Luiz Ejlli, ka prezantuar ditën e sotme projektin e tij te ri. “Amanet” mban titullin kenga e radhës, të...

  Në Austri ndodhet një xhami me emrin “Lulja e Srebrenicës”

    Qendra Kulturore Islame Klagenfurt organizoi një program të përshtatshëm në xhaminë “Lulja e Srebrenicës” për të shënuar përvjetorin e gjenocidit kundër boshnjakëve. Është interesante se...

  BIZNESI

  Drejtorët e “Dauti-Komerc”, në konferencën ekonomike “Ekonomia shpëtonë...

  Në konferencën e ekonomike me temë “ Ekonomia shpëtonë Luginën”, që u organizua nga Unioni i Afaristëve Vizioni Pmb, mori pjesë drejtori i përgjithshëm...

  Grubi: 3 milionë euro për ndërtimin e rrugës...

  Shkup, 6 prill- Qeveria tashmë i ka ndarë 3 milion euro, nga gjithsej 6 milion euro vlerë, qytetit të Shkupit për ndërtimin e bulevardit...

  Drejtori Murati nënshkruan kontratat me përfituesit e granteve

  Drejtori i Agjencisë së Punësimit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Bekim Murati dhe përfituesit e mjeteve sot nënshkruan marrëveshje për pagesën e mjeteve...

  LIGJI I RI PËR MARRËDHËNIE PUNE: Trajtim të...

  Qëllimi është të krijojmë një zgjidhje ligjore që do të përmbajë dispozita të sakta dhe precize, dhe që nuk do të lërë hapësirë për...

  RAJONI

  Sulm terrorist në Ankara: Të plagosur dy policë

  Ministri i Brendshëm turk Ali Yerlikaya tha se dy terroristë, të cilët erdhën me një automjet të vogël para hyrjes së...

  Gjendet tjetër sasi e konsiderueshme armatimesh në veri të Kosovës

  Policia e Kosovës ka njoftuar këtë të shtunë se ka gjetur një tjetër sasi të konsiderueshme armatimi në zonën që përfshin...

  Serbia largon ushtrinë nga kufiri me Kosovën

  Të shtunën është vërejtur lëvizja e një autokolone ushtarake në jug të Serbisë, nga drejtimi i Vranjës në drejtim të Nishit,...

  Përmbytje nga reshjet e shiut në New York

  New York është përfshirë nga reshje të shumta shiu, duke u kthyer në një kërcënim për 25 milionë banorë të qytetit....

  Procedohet penalisht turku, nuk deklaroi 17 mijë Euro në hyrje të Shqipërisë

  Gjithashtu, procedohet 50-vjeçari shqiptar Shërbimet e Policisë Kufitare Rinas, në vijim të kontrolleve për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e krimeve ndërkufitare, bazuar...

  SPORT

  Nga dita e hënë fillon pagesa e mjeteve për subvencionimin e racionit për studentë

  Ministria e Arsimit dhe Shkencës (MASH) informon se studentët të cilët kanë plotësuar kushtet konform thirrjes publike fillojnë të shfrytëzojnë të drejtën për subvencionimin...

  Superliga e Maqedonisë: Shkupi pret Strugën në Çair, Shkëndija takohet me Gostivarin

  Të shtunën dhe të dielën do të zhvillohen ndeshjet e xhiros së 9-të në Superligën e Maqedonisë së Veriut në futboll. Kjo xhiro sjell derbi...

  Cristiano Ronaldo nuk ndalet, shënon dhe asiston në fitoren e Al Nassr

  Cristiano Ronaldo ka kapur formën e tij më të mirë prej se ka kaluar te Al Nassr në elitën e futbollitë të Arabisë Saudite. Në...

  Milani e mbyll vitin financiar me fitim neto dhe të ardhura rekord

  Milani thuhet se e mbylli vitin financiar 2022/23 me një fitim neto prej 6 milionë euro, rezultati më i mirë që nga viti 2006...

  Barcelona nën akuzë për korrupsion, çfarë rrezikon!

  Tjetër stuhi mbi Barcelonën dhe ish-presidentët e saj. Gjykatësi instruktor i Gjykatës numër 1 të Barcelonës, Joaquin Aguirre, ka akuzuar klubin katalanas për korrupsion për...

  Talentë të sportit që kanë lindur jashtë Shqipërisë, do të mund të marrin me lehtësi shtetësinë shqiptare

  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka njoftuar se me miratimin e ligjit për shtetësi, talentët e sportit që kanë lindur jashtë Shqipërisë, do të...

  ROZË

  WordPress Ads