More

  Rezikohet katastrof ekologjike, banorët e Rashçes fajsojnë kryetarin e Sarajit


  Mbi gjysmë milioni banorë të Shkupit mund të mbeten pa ujë të pijshëm të pastër.

  Vetëm pak kilometra nga burimet e Rashçes që furnizojnë kryeqytetin, derdhen ujërat e zeza fekale. Banorët e fshatit paralajmërojnë – rrezikohet fatkeqësi ekologjike, por autoritetet nuk po ndërmarrin asnjë masë.

  “Ky është stacioni i filtrimit nga fshati Rashë, kështu që nuk është funksional. Gjëja më tragjike është se uji që shkon në gjithë Shkupin nga burimi i Rashçes kalon dy metra larg”, tha Femi Duraku, banor i Rashçes.

  I gjithë Shkupi pi ujë nga fshati ynë Rashçe, definitivisht asgjë nuk është bërë. Sistemi i kanalizimit në Rashçe nuk është funksional, së pari i yni nuk është funksional dhe më e keqja – po na shtojnë një kanal tjetër në fshatin tjetër.

  Vendasit ankohen se askush nuk e ka zgjidhur problemin dhjetëvjeçar dhe fajtori më i madh për këtë është kryetari aktual Blerim Bexheti, i cili u premtoi gjithçka, por nuk bëri asgjë.

  Kërkojmë nga kryetari Blerim Bejeti, i cili na premtoi se në dalje të fshatit Kopanicë duhet të ketë një stacion filtri, që ujërat e zeza të na shkojnë direkt në Vardar, Të mos jemi bashkë me tonën,sepse nuk do të zgjasë.

  - Marketing -Ajsel Medica

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  spot_img

  Të fundit

  Pamje shqetësuese: Momenti me VIDEO kur i dyshuari plagosi me armë zjarri tre personat në Pejë

  Tre persona kanë mbetur të plagosur pas një përleshjeje në Pejë. Lajmin për gazetën online Reporteri.net e ka konfirmuar edhe...

  Fitore e Frontit Europian në zonën 5, konfirmohet deputeti nr.

  Pas rivotimit të ditës së sotme në Njesinë Zgjedhore 5 dhe 6 Fronti Europian mesa duket ka ruajtur mandatin...

  Dimitar Kovaçevski jep dorëheqje nga funksioni kryetar i LSDM-së

  Dimitar Kovaçevski zyrtarisht konfirmoi dorëheqjen nga pozita e kryetarit të LSDM-së, të cilën e shpalli më 8 maj, si...

  KSHZ: 45.88% është dalja deri në orën 17:00 në vendvotimet ku ka rivotim

  Deri në orën 17:00, nga gjithsej 4.514 votues të regjistruar në shtatë vendvotime, kanë votuar 2.071 ose 45,88 për...