More

  ARSIMI

  - Marketing -Bujar Osmanii

  Zgjidhet problemi shumëvjeçar, nxënësit e “Medreses Isa Beu”, mund të regjistrohen në fakultetet e vendit

  Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiir ka njoftuar se është zgjidhur problemi me nxënësit e shkollës së mesme të “Medreses Isa Beu” lidhur...

  Ndryshon ligji, do të rriten pagat në arsimin e lartë

  Kuvendi miratoi ndryshimet në ligjin për arsim të lartë me të cilin mundësohet rritja e pagave të të punësuarve në universitetet publike. Vendimi i...

  7 Marsi, Dita e Mësuesit, 137 vite më parë u hap mësonjëtorja e parë shqipe

  Në të gjitha trevat shqiptare, sot festohet 7 Marsi, Dita e Mësuesit, një ngjarje me rëndësi arsimore dhe kulturore, ku të gjithë kujtojnë mësuesit...

  MASH mbështet idenë për rritjen e pagave për punonjësit në arsimin e lartë

  Ministria e Arsimit dhe Shkencës (MASH) sot në lidhje me protestën e pesë universiteteve publike, të cilat kërkojnë nënshkrimin e marrëveshjes kolektive, kanë konfirmuar...

  Zejneli: Themelimi i Universitetit të Tetovës mbetet ngjarje historike

  Me homazhe përpara bustit të dëshmorit të arsimit shqip dhe homazhe te varri i themeluesit dhe Rektorit të pare të Universitetit të Tetovës u...

  Shaqiri: Pas Sellcës vazhdojmë me punimet në shkollat tjera, gjimnazi ‘Sami Frashëri’ Kumanovë do ketë super modern objekt

  Ministri i Arsimit dhe Shkencës në emisionin Ora e Parë tha mes tjerash se pas Sellcë shumë shkolla pritet të vizitohen dhe fillojnë punimet....

  Çashkë/Sot filluan mësimin mbi 150 nxënës shqiptarë dhe maqedonas

  “Pas afër tre muajve protestë nga ana e banoreve të komunës së Çashkës të cilët ishin kundër hapjes së paraleles në gjuhen shqipe në...

  Kryeministri Xhaferi: Zgjidhet problemi në Çashkë, prej nesër vazhdon mësimi i rregullt

  Nxënësit e Shkollës Fillore “Todor Janev” në Çashkë, prej nesër  i kthehen procesit mësimor. Nën patronazhin e  Kryeministrit Talat Xhaferi, në koordinim të Ministrisë...
  Ajsel Medica
  Bujar Osmanii

  Të fundit

  E dhimbshme – Në natën e bajramit ndërron jetë i riu nga Hasanbegu

  LajmPost Pas nje sëmundje në këtë natë Bajrami ndërron jetë i riu nga Hasanbegu i Shkupit Bilibil Ismaili,ngushllime familjes.

  VLEN takon të dërguarin e posaçëm të Sllovenisë për Ballkanin Perendimor, Anzhej Frangezh

  Sot, në selinë e Lëvizjes Demokratike, liderët dhe përfaqësuesit e partive të koalicionit VLEN z. Izet Mexhiti, z. Afrim...

  Babai keqpërdori fëmijët për lypje, paratë i shpenzonte në kazino

  Prokuroria kërkon arrestimin e një babai nga Çashka, sepse ai përveç se i ka braktisur fëmijët e tij, i...

  Muaji i kaluar regjistrohet si “marsi më i nxehtë”

  Muaji i kaluar është regjistruar si “marsi më i nxehtë” globalisht deri më tani sipas matjeve të bëra me...

  Grubi i’a dorëzon Fetahut aktvendimin për medresenë “Isa Beu” Shkup: S’kishte mënyrë më t’mirë si të përcillej Ramazani

  Sot në zyrët e BFI-së, zyrtarë të Qeverisë i kanë dorëzuar Shaqir Fetahut aktvendimin për verifikimin e mësimit në...

  Fitër Bajrami do të jetë ditë jo pune për të gjithë qytetarët e Maqedonisë së Veriut

  Dita e parë e Fitër Bajramit, 10 prilli (e mërkurë) është është ditë jo pune për të gjithë qytetarët...
  spot_img