More

  Drejtorët e “Dauti-Komerc”, në konferencën ekonomike “Ekonomia shpëtonë Luginën”

  Në konferencën e ekonomike me temë “ Ekonomia shpëtonë Luginën”, që u organizua nga Unioni i Afaristëve Vizioni Pmb, mori pjesë drejtori i përgjithshëm i kompanisë “Dauti-Komerc”, z.Xhemail Dauti, drejtori i “Dauti-Komerc”-Shkup, z.Hamim Dauti dhe drejtori i “Dauti-TransportSheped”, Daim Ramdani. Në këtë konferencë ishin pjesëmarrës afaristë nga të gjithë trojet shqiptare në rajonin e Ballkanit Perëndimorë, diaspora, përfaqësues politik, Oda Ekonomike rajonale dhe nga sektori qytetarë.

  Në këtë konferencë u kërkua nga të gjithë afaristët shqiptarë fuqizimi ekonomik i Luginës, ku u kërkua nga të gjithë afaristët rajonal investime direkte dhe indirekte në hapjen e perspektiva zhvillimore për këtë rajon të margjinalizuar në aspektin ekonomik.

  Komuniteti i biznesit nga Lugina, konkretisht prodhuesit,  kërkuan rritjen e partneritet me afaristët nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia e Veriut dhe Diaspora, që të promovohen produktet e tyre në tregjet rajonale dhe ndërkombëtare.

  “Dauti-Komerc”, shprehi gatishmërinë për distribuimin e produkteve të prodhuesve nga Presheva, Medvegja dhe Bujanoci në tregjet rajonale dhe ndërkombëtare.

  Ata konstatuan bashkërisht  se konferenca ishte e frytshme dhe do të japë rezultate konkrete në të ardhmen e shkurt në intensifikimin e  bashkëpunimit ekonomik.

  - Marketing -Ajsel Medica
  - Marketing -Bujar Osmanii
  - Marketing -Bujar Osmanii

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  - Marketing -Bujar Osmanii
  spot_img

  Të fundit

  Pas 11 vitesh ndalet Bayern Mynihu, Granit Xhaka dhe Leverkuzen për herë të parë në histori shpallen kampion

  Bayer Leverkuseni ka shkruar historinë, duke fituar titullin e parë kampion në Bundesligë. Në ndeshjen e vlefshme për javën e...

  Presidentin e zgjedh Kuvendi/ Grubi: Kusht për votat e BDI-së në rrethin e dytë të zgjedhjeve presidenciale!

  Presidenti I vendit, në të ardhmen të zgjidhet në Kuvend. Ky është kushti, që në rrethin e dytë, votat...

  Ekskluzive: Në Kroaci arrestohet Goran Grujevski, ish-Kryeshefi i Drejtorisë së Pestë – “bosi” i përgjimeve të jashtëligjshme!

  Më 13.04.2024, të shtunën, në Zagreb është arrestuar Goran Grujevski i lindur më 13.10.1966, shtetas i RMV-së, kundër të...

  Moti sot në Maqedoninë e Veriut

  Shkupi pritet të përjetojë një ndryshim dramatik të motit këtë javë, me temperatura që do të variojnë ndjeshëm. Fillimisht,...