More

  Bitcoin rritet mbi 18 mijë dollarë ndërsa kriptomat përpiqen të rikthehen nga shitja e madhe

  Bitcoin rritet mbi 18 mijë dollarë ndërsa kriptomat përpiqen të rikthehen nga shitja e madhe
  Bitcoin u ngjit mbi 18,000 dollarë të enjten, ndërsa tregu i kriptove përpiqet të rikthehet nga një shitje e madhe gjatë dy ditëve të fundit.

  Kriptomonedha u rrit në 18,200 dollarë në orën 16:00. EDT, ndërsa tregtohej pak mbi 18,000 dollarë në orën 16:25. për një fitim prej 12.5%.

  Por çmimi i kriptos më të madhe në botë për nga madhësia e tregut është ende në nivelet më të ulëta që nga dhjetori 2020.

  Ethereum, altcoin më i madh në botë, po tregtohej me 1,330 dollarë për një fitim masiv 19.1% ditor.

  Vlera e tregut të kriptomonedhave u rrit me 10.6% në 895 miliardë dollarë në atë kohë, sipas të dhënave nga faqja e internetit e përcjelljes së çmimeve të aseteve dixhitale, CoinMarketCap.

  Disa altcoin panë se çmimet e tyre u rritën 30% në 40% në 24 orët e fundit.

  FTT, simboli i trazuar i shkëmbimit të kriptove FTX, pa çmimin e tij të rritej me 52% në 3,87 dollarë, por është ende larg 65 dollarëve që pa gjatë vitit të kaluar.

  Shitja e madhe filloi të martën kur FTX kërkoi ndihmë nga rivali, Binance, për shkak të çështjeve të likuiditetit, të cilat nxorën në pah natyrën e brishtë të tregut të kriptove dhe nxitën frikën e cenueshmërisë. Binance e anuloi marrëveshjen e mundshme të mërkurën.

  Departamenti Amerikan i Drejtësisë dhe Komisioni i Letrave me Vlerë dhe Shkëmbim (SEC) po hetojnë FTX në mes të trazirave financiare që shkaktuan një shkrirje të papritur në tregun e kriptove.

  Themeluesi dhe CEO i FTX, Sam Bankman-Fried, u kërkoi falje investitorëve në një seri postimesh të enjten dhe tha se përparësia e firmës në të ardhmen do të jetë “transparenca radikale” në mënyrë që të gjithë aktorët e përfshirë të kenë informacion të plotë për operacionet e kompanisë.

  Ndërsa filiali amerikan i FTX, FTX.US, bëri një njoftim më vonë se ekzistonte mundësia e pezullimit të tregtimit në platformën e saj, kryetari i SEC Gary Gensler tha se investitorët duhet të mbrohen më shumë në industri.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Shkup, regjistrohen 130 shkelje në trafik

  Ministria për Punë të Brendshme(MPB) njofton se gjatë ditës së djeshme ka regjistruar gjithsejtë 130 shkelje të rregullave të...

  Bekim Murati: Nëpërmes masave të ndryshme Agjencia për Punësim kujdeset për kategoritë e rrezikuara të qytetarëve

  Sot Drejtori Bekim Murati së bashku me z. Stefen Hudolin - Shef i Delegacionit të Bashkimit Europian në Shkup...

  Keni kujdes, Shkupi nesër i bllokuar që nga mëngjesi

  Ministria e Punëve të Brendshme njofton se nesër (2 dhjetor) SPB Shkup do të marrë masa për regjim të...

  MPB njofton: 102 gjoba vetëm në Shkup

  Ministria për Punë të Brendshme (MPB) njofton se gjatë ditës së djeshme në territorin e Shkupit janë regjistruar gjithsejtë...
  WordPress Ads