More

  Shah: Ding Liren shpallet kampion bote, finale fantastike ndaj Nepomniachtchi

  Dita e fundit e Kampionatit Botëror të Shahut do të ishte gjithmonë një ngjarje nervoze, por pakkush mund të parashikonte se sa e tensionuar do të ishte beteja.

  Pasi pjesa klasike e turneut përfundoi 7-7 pas 14 ndeshjesh, kampionati mes Ian Nepomniachtichi dhe Ding Liren shkoi në shtesa. Në ndeshjen e katërt dhe të fundit të tiebreak të ditës së dielë në Kazakistan, ishte Ding ai që doli fitues, dukefituar tibreakn e shpejtë me 2,5 pikë ndaj 1.5 për t’u bërë kampioni i parë botëror i Kinës në shah në kategorinë e hapur.

  30-vjeçari është lojtari më i vlerësuar kinez në histori dhe kampionët e botës në shah si nëq kategorinë e hapur ashtu edhe në atë të femrave.

  Në fakt, numri 3 i botës ishte vetëm në kampionat, sepse Carlsen ksihte thënë korrikun e kaluar se nuk do të garonte në Kampionatin Botëror, i cili e vendosi Ding nënkampion në turneun e kandidatëve, një event që përcakton se kush sfidon kë për një titull botëror.

  “Momenti kur Ian dha dorëheqjen, loja ishte një moment shumë emocional, nuk mund t’i kontrolloj ndjenjat e mia” , u tha Ding gazetarëve.

  Kjo është humbja e dytë në kampionatin botëror që ka pesuar Nepomniachtchi. Rusi humbi nga Carlsen në paratijen e tij të vetme në kampionat.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Drejtor i ri i Spitalit Psikiatrik në Shkup emërohet Muhsin Arifi

  Drejtor i ri i Spitalit Psikiatrik në Shkup është emëruar Muhsin Arifi, njofton derveni.mk. ”Të dashur miq,kolegë,bashkëpunëtor... Jam i nderuar të...

  Alternativa : Çfarë feston BDI-ja?

  Ali Ahmeti dhe partia e tij sot po kremtojnë 21 vjet funksionimi si parti politike, prej të cilave 20...

  Çmime të reja të derivateve të naftës

  Komisioni Rregullator për Energjetik publikoi çmimet e reja të derivateve të naftës që do të hyjnë në fuqi nga...

  Ndërpritet komunikacioni hekurudhor në Maqedoni, punëtorët kërkojnë pagat e muajt prill

  Qarkullimi hekurudhor i udhëtarëve dhe mallrave në vend është ndërprerë që nga mëngjesi i sotëm pasi punonjësit e mirëmbajtjes...
  WordPress Ads