More

  Shah: Ding Liren shpallet kampion bote, finale fantastike ndaj Nepomniachtchi

  Dita e fundit e Kampionatit Botëror të Shahut do të ishte gjithmonë një ngjarje nervoze, por pakkush mund të parashikonte se sa e tensionuar do të ishte beteja.

  Pasi pjesa klasike e turneut përfundoi 7-7 pas 14 ndeshjesh, kampionati mes Ian Nepomniachtichi dhe Ding Liren shkoi në shtesa. Në ndeshjen e katërt dhe të fundit të tiebreak të ditës së dielë në Kazakistan, ishte Ding ai që doli fitues, dukefituar tibreakn e shpejtë me 2,5 pikë ndaj 1.5 për t’u bërë kampioni i parë botëror i Kinës në shah në kategorinë e hapur.

  30-vjeçari është lojtari më i vlerësuar kinez në histori dhe kampionët e botës në shah si nëq kategorinë e hapur ashtu edhe në atë të femrave.

  Në fakt, numri 3 i botës ishte vetëm në kampionat, sepse Carlsen ksihte thënë korrikun e kaluar se nuk do të garonte në Kampionatin Botëror, i cili e vendosi Ding nënkampion në turneun e kandidatëve, një event që përcakton se kush sfidon kë për një titull botëror.

  “Momenti kur Ian dha dorëheqjen, loja ishte një moment shumë emocional, nuk mund t’i kontrolloj ndjenjat e mia” , u tha Ding gazetarëve.

  Kjo është humbja e dytë në kampionatin botëror që ka pesuar Nepomniachtchi. Rusi humbi nga Carlsen në paratijen e tij të vetme në kampionat.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  [quads id=5]

  [quads id=4]

  spot_img

  Të fundit

  Danimarka miraton ligjin që ndalon djegien e Kuranit

  Parlamenti i Danimarkës ka miratuar ligj që ndalon “sjelljen e papërshtatshme” ndaj librave fetarë. Ligji njihet gjerësisht në vend...

  Rrahje në burgun e Idrizovës

  Më datë 06.12.2023 në ora 16.00 në SPB Shkup, nga IEVP Burgu Idrizovë, është raportuar se më datë 05.12.2023...

  Vauçerë për vizitë të vendeve turistike në Maqedoni- masa e re për mbështetje të studentëve

  Masa e Ministrisë së Ekonomisë për vauçerët për mbështetje të turizmit vendor që ishte destinuar për punëtorët me të...

  Ziberi: Disa institucione kanë punësuar vetëm maqedonas, disa vetëm shqiptarë

  Avokati i popullit, Naser Ziberi,  duke prezantuar Raportit  për monitorimin e zbatimit të parimit për përfaqësimin e drejtë dhe...
  spot_img
  WordPress Ads