More

  Zbulohet shtatorja e heroit Fahri Fazliu në Obiliq, i pranishëm edhe Ali Ahmeti

  Heroi i kombit, Fahri Fazliu është kthyer në bronz. Në Komunën e Obliqit, në Ditën e Dëshmorëve të Kombit, është zbuluar sot shtatorja e tij, me ç’rast është theksuar kontributi i heroit Fahri Fazliu për lirinë e Kosovës.

  Kryetari i Obliqit, Xhefer Gashi ka thënë se Fazliu ka qenë udhërrëyfes për shumë të rinjë që t’i kapin armët për të arritur idealet kombëtare.

  Në mesin e shumë të pranishmëve ka qenë edhe kryetari i BDI-së në Maqedoninë e Veriut, Ali Ahmeti, i cili ka mirëpritur zbulimin e shtatores së Fahri Fazliut.

  Fahri Fazliu i takon plejadës së luftëtarëve që luftën e bënë me pendë e pushkë. Ai ka rënë në luftë të pabarabartë më 2 nëntor 1989 në lagjen “Bregu i Diellit“ në Prishtinë. Aty, së bashku me Afrim Zhitinë kanë qëndruar heroikisht duke sinjalizuar se liria pa gjak nuk vjen. Ata kanë rënë si trimat duke kënduar. Heroi Fahri Fazliu është lindur më 24 shkurt të vitit 1963, në fshatin Llaushë të Podujevës.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Drejtor i ri i Spitalit Psikiatrik në Shkup emërohet Muhsin Arifi

  Drejtor i ri i Spitalit Psikiatrik në Shkup është emëruar Muhsin Arifi, njofton derveni.mk. ”Të dashur miq,kolegë,bashkëpunëtor... Jam i nderuar të...

  Alternativa : Çfarë feston BDI-ja?

  Ali Ahmeti dhe partia e tij sot po kremtojnë 21 vjet funksionimi si parti politike, prej të cilave 20...

  Çmime të reja të derivateve të naftës

  Komisioni Rregullator për Energjetik publikoi çmimet e reja të derivateve të naftës që do të hyjnë në fuqi nga...

  Ndërpritet komunikacioni hekurudhor në Maqedoni, punëtorët kërkojnë pagat e muajt prill

  Qarkullimi hekurudhor i udhëtarëve dhe mallrave në vend është ndërprerë që nga mëngjesi i sotëm pasi punonjësit e mirëmbajtjes...
  WordPress Ads