More

  Japonia sjell robotin gjigant humanoid për mirëmbajtjen e linjave hekurudhore


  ‘Punonjësi’ i ri humanoid i linjave Perëndimore Hekurudhore, ngjan me një robot të frikshëm të filmave të fantashkencës, megjithse aktualisht shumica e detyrave të tij është lyerja ose rregullimet e kopshtarisë.

  Prej këtij muaji makineria me krahët gjigantë që lëviz e montuar në një mjet që lëviz në binarë, po dislokohet në detyra mirëmbajtjeje në të gjithë rrjetin.

  Operatori i saj ulet në kabinën e automjetit nga ku kontrollon gjymtyrët dhe duart e makinerisë. Ajo mund të përdorë vegla të ndryshme në duart e saj dhe të ngrejë objekte deri në 40kg, mund të lyejë ose të sharrojë.

  Për momentin detyrat kryesore të robotit janë prerja e degëve të pemëve të zgjatura mbi binarë apo lyerja e paneleve metalike që mbajnë kabllot e trenave.

  Kompania thotë se kjo teknologji plotëson mungesat e punonjësve dhe redukton aksidentet në vendin e punës si rrëzimet apo kontaktet me energjinë elektrike.

  “Në të ardhmen shpresojmë që makinerinë ta përdorim për shumë operacione mirëmbajtje apo infrastrukture, për të përballuar mungesën e krahut të punës”, tha së fundmi kreu i kompanisë Kazuaki Hasegawa, sipas rrjetit The Guardian.

  - Marketing -Ajsel Medica

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  spot_img

  Të fundit

  Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni

  Komisioni Rregullator i Energjetikës, i Shërbimeve të Ujit dhe i Shërbimeve të Menaxhimit me Mbeturinat Komunale i Republikës së...

  LSM: Shpenzimet për një familje në Maqedoni për muajin korrik, 60.570 denarë

  Shpenzimet minimale të një familjeje në korrik kanë qenë 60.570 denarë dhe në krahasim me qershorin janë rritur për...

  Aktivë shtatë zjarre, në 24 orët e fundit janë regjistruar 29 zjarre në ambient të hapur

  Shkup, 22 korrik – Qendra për menaxhim me kriza në mëngjes njoftoi se në 24 orët e fundit ka...

  Aksident në autostradën “Ibrahim Rugova”, tetë të lënduar

  Tetë persona kanë pësuar lëndime trupore si pasojë e një aksidenti që ka ndodhur sot në kilometrin e 40-të...