More

  Maqedoni, sot mbahet testi ekstern i maturës shtetërore

  Sot mbahet testi i dytë ekstern i maturës shtetërore. Më së shumti kandidatë ka në testin e gjuhës angleze 13198, matematikë 1356 nxënës, gjuhë gjermane 113, gjuhë frënge 37, 84 estetikë dhe me nga një kandidat në gjuhë ruse dhe filozofi.

  Javën e kaluar maturantët mbajtën testin e parë ekstern në gjuhën e tyre amtare, kurse deri më 8 korrik, Qendra Shtetërore e Provimeve do t’i publikojë rezultatet e testit.

  Në sesionin e qershorit 6341 maturantë gjimnazistë janë të paraqitur, 8230 nga shkollat profesionale dhe 263 nga shkollat e arteve.

  Mbajtja e provimit mbahet në hapësira më të mëdha për shkak të kontrollit më të madh, kurse maturantët që nuk janë paraqitur në sesionin e qershorit ose nuk kalojnë provimin, do të mund të paraqiten në sesionin e gushtit, kurse provimet do të mbahen më 12 dhe 14 gusht.

  - Marketing -Ajsel Medica

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  spot_img

  Të fundit

  Tiranë, namazi i Kurban Bajramit falet në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”

  Besimtarët muslimanë në Shqipëri kanë falur namazin e Kurban Bajramit, duke u mbledhur në xhamitë dhe sheshet e vendit. Programi...

  Gol Shqipëria, Nedim Bajrami bombardon portën e Italisë

  Shqipëria në avantazh 0-1 ndaj Italisë me super golin e shënuar nga Nedim Bajrami. /tvklan.mk

  Ziadin Sela në Dortmund, në përkrahje të Kombëtares Shqiptare

  Pak para fillimit të ndeshjes Shqipëri-Itali, lideri i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela ka publikuar një fotografi dhe ka...

  Kreu i BFI-së, Shaqir Fetahu uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes

  dhe vepron ka obligim të ngritjes së punës së tij, zhvillimit të vendit të tij, për të ngritur një...