More

  Dhimbje e fortё fyti dhe kollё? Luftojeni me pijet qё pёrgatit mami

  Dhimbje e fortё fyti dhe kollё? Luftojeni me pijet qё pёrgatit mami

  Dhimbja e fytit ёshtё njё nga shqetësimet qё na mundon dhe tashmё po pёrshkrojmё fiks atё periudhё tё vitit qё mundёsitё pёr t’u sёmurur janё tё shumta.

  Ndryshimet e vazhdueshme tё kohёs dhe temperaturat tё ulёta favorizojnё situata gripale qё lënё pas pasoja, ndёr to kollёn dhe dhimbjen e fortё tё fytit.

  Ndaj zgjidhja ёshtё vetёm njё. Drejtojuni mamit. Ajo e di me siguri se cilёt janё 4 pёrbёrёsit, (i keni nё shtёpi), me tё cilёt mund tё luftoni dhimbjen lehtё dhe shpejt.

  Jamball

  Prej shumё vitesh kjo bimё pёrdoret pёr tё shёruar dhimbjen e fytit. Ndaj kur zgjoheni nё mёngjes pёrzieni pak jamball me ujё dhe shpёlani gojёn. Studimet dё fundmi kanё treguar se ёshtё shumё rezultativ.

  Mjalti

  Sigurisht qё nuk mund tё mungonte nga kjo listё. Mund tё jeni mёsuar ta shijoni tё shoqёruar me çaj, por nёse hani njё lugё kur kolliteni, ose ju dhemb fyti menjёherё do tё shikoni ndryshimin, pasi mjalti zbut fytin e acaruar. Njё studim sё fundmi ka treguar se nёse hani pak mjaltё kur kolla ju vёshtirёson ёshtё mё mirё sesa tё merrni mjekime.

  Ujё me kripё

  Uji me kripё ёshtё njё nga pёrzierjet qё me siguri nё tё tilla raste do tё na sugjeronte gjyshja ose mami. Shpёlarja me ujё dhe kripё lehtёson dhimbjen e fytit dhe e pastron atё.

  Nenexhik

  Ai ёshtё i njohur pёr freskinё qё i fal frymёmarrjes. Gjithashtu edhe spray tё ndryshёm qё kanё nё pёrbёrien e tyre nenexhik mund tё lehtёsojnё dhimbjen tuaj.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Edhe një deputet i bashkohet “Grupit të Zjarrit”?! (Foto)

  “Grupi i Zjarrit” vazhdon aktivitetet në teren. Këtij grupi si duket i është bashkangjitur edhe deputeti Kastriot Rexhepi, i...

  Sot u mbajt Maratona e Shkupit

  Mëngjesin e kësaj të diele është zhvilluar Maratona e Shkupit. Më i shpejti doli të jetë atleti nga Kenia,...

  Arrestohen dy vajza nga Shkupi, kanë plaçkitur një person në Shkup

  Dy vajza nga Shkupi janë arrestuar gjatë ditës së djeshme pasi të njëjtat paraprakisht janë raportuar se kanë kryer...

  Pritet rritja e çmimit të bukës?!

  Mullixhinjtë kërkojnë subvencione për energjinë elektrike ose shtimin e tregut të rregulluar sepse vetëm në këtë mënyrë, theksojnë ata,...
  WordPress Ads