More

  Vërshimet shkaktuan shum dëme materiale në Kosovë

  Një ditë pas vërshimeve të mëdha në qytetin e Skenderajt, pasojat vazhdojnë të sjellin probleme për banorët, raporton Anadolu Agency (AA).

  Uji i cili doli nga shtrati i lumit Klina pas reshjeve të pandërprera ditëve të fundit, ka shkaktuar dëme të konsiderueshme materiale.

  Disa banorë po vazhdojnë të heqin ujë dhe baltë nga oborret dhe shtëpitë e tyre, e po ashtu edhe interierin e dëmtuar të shtëpive nga uji.

  Zona ku kalon lumi në këtë qytet është prekur më së shumti nga vërshimet, ndërsa një pjesë e qytetit nuk është përballur me ujin për shkak të distancës me lumin.

  Një nga pjesët ku më së shumti janë bërë dëme materiale është ajo në qendër, afër një shitoreje të madhe ku, volumi i lartë i ujit dhe rryma e tij përplasi veturat në parkingun e kësaj shitore njëra me tjetrën.

  Sot, qytetarë të shumtë me ndihma vetjake por dhe me ndihmën e autoriteteve u zgjuan duke u përpjekur që t’i largojnë veturat nga uji.

  Përpos Skenderajt, me vërshime në orët e fundit janë përballur edhe komuna tjera si ajo e Pejës, Junikut, Deçanit, Klinës, Mitrovicës e të tjera.

  Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës (IHK), ka bërë të ditur se si pasojë e reshjeve të shiut, që janë duke vazhduar sidomos në disa pjesë të vendit, disa lumenj kanë dalë prej shtretërve të tyre dhe janë duke shkaktuar përmbytje.

  Sipas IHMK-së, situata e vështirësuar hidrometeorologjike pritet që të vazhdojë dhe gjatë orëve dhe ditëve në vijim, deri më datë 25 janar.

  Pas gjendjes së rënduar në komunat ku ka pasur vërshime në ndihmë qytetarëve u kanë ardhur edhe nga Forca e Sigurisë së Kosovës (FSK), zjarrfikësit dhe autoritetet lokale.

  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, bashkë me ministrin e Mbrojtjes, Armend Mehaj dhe atë të Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi, kanë vizituar sot rreth 20 pjesëtarë të FSK-së të cilët me kamion ushtarak dhe barkë lundruese, u kanë dalë në ndihmë banorëve të fshatit Drejë, në Istog.

  Kurti tha se Qeveria e Republikës së Kosovës dhe të gjitha institucionet shtetërore qëndrojnë pranë banorëve të komunave ku pati vërshime duke i ndihmuar e mbështetur ata.

  Përndryshe vërshime dje ka pasur edhe në Shqipëri, Serbi dhe Bosnje dhe Hercegovinë.

  - Marketing -Ajsel Medica
  - Marketing -Bujar Osmanii
  - Marketing -Bujar Osmanii

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  - Marketing -Bujar Osmanii
  spot_img

  Të fundit

  Pas 11 vitesh ndalet Bayern Mynihu, Granit Xhaka dhe Leverkuzen për herë të parë në histori shpallen kampion

  Bayer Leverkuseni ka shkruar historinë, duke fituar titullin e parë kampion në Bundesligë. Në ndeshjen e vlefshme për javën e...

  Presidentin e zgjedh Kuvendi/ Grubi: Kusht për votat e BDI-së në rrethin e dytë të zgjedhjeve presidenciale!

  Presidenti I vendit, në të ardhmen të zgjidhet në Kuvend. Ky është kushti, që në rrethin e dytë, votat...

  Ekskluzive: Në Kroaci arrestohet Goran Grujevski, ish-Kryeshefi i Drejtorisë së Pestë – “bosi” i përgjimeve të jashtëligjshme!

  Më 13.04.2024, të shtunën, në Zagreb është arrestuar Goran Grujevski i lindur më 13.10.1966, shtetas i RMV-së, kundër të...

  Moti sot në Maqedoninë e Veriut

  Shkupi pritet të përjetojë një ndryshim dramatik të motit këtë javë, me temperatura që do të variojnë ndjeshëm. Fillimisht,...