More

  Turqia nesër mban raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale

  Türkiye nesër do të mbajë raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale, pasi asnjë kandidat nuk arriti pragun prej 50 për qind në raundin e parë të mbajtur më 14 maj, raporton Anadolu.

  Votimi do të fillojë të dielën në orën 8:00 të mëngjesit me kohën lokale dhe do të përfundojë në orën 17:00.

  Më shumë se 60 milionë shtetas turq janë regjistruar për të votuar, duke përfshirë 4,9 milionë votues për herë të parë.

  Gjithsej 191.885 kuti votimi janë vendosur për votuesit në vend.

  Sipas Këshillit të Lartë Zgjedhor të Türkiyes, më shumë se 1,89 milionë persona kanë votuar tashmë në misionet e huaja dhe portat doganore të Türkiyes, sipas të dhënave të së enjtes.

  Votimi në përfaqësitë diplomatike përfundoi të mërkurën, ndërsa votimi do të vazhdojë në portat doganore deri në orën 17:00 të dielën.

  Në zgjedhjet e 14 majit, gjithsej 1.839.470 shtetas turq jashtë vendit votuan për zgjedhjet presidenciale dhe ato parlamentare.

  Miliona votues shkuan në kutitë e votimit më 14 maj për të zgjedhur presidentin e vendit dhe anëtarët e parlamentit.

  Aleanca Popullore e Erdoğanit fitoi shumicën në parlamentin prej 600 anëtarësh, ndërsa gara presidenciale shkoi në raundin e dytë pasi asnjë kandidat nuk mori shumicën e thjeshtë, ose më shumë se 50 për qind të votave. Megjithatë, Erdoğan kryeson me 49,52 për qind.

  Në balotazh, Erdoğan do të përballet me Kemal Kılıçdaroğlun, kreun e Partisë Republikane Popullore (CHP) opozitare dhe kandidatin e përbashkët të Aleancës Kombëtare, e cila përbëhet prej gjashtë partish opozitare.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Sot regjim i posaçëm i komunikacionit për shkak të Maratonës së Shkupit

  Ministria e Punëve të Brendshme njofton opinionin se sot duke filluar nga ora 08:00, për shkak të mbajtjes së...

  Sulm terrorist në Ankara: Të plagosur dy policë

  Ministri i Brendshëm turk Ali Yerlikaya tha se dy terroristë, të cilët erdhën me një automjet të vogël para...

  Shkup: Theret për vdekje një 35-vjeçar dhe i vihet flaka banesës ku qëndronte

  Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar për një rast të rëndë që ka ndodhur në Shkup, më datë...

  Parashikimi i motit për sot në Maqedoni,

  Me diell më pak dhe kryesisht në pjesët veriore me vranësira mesatare.Temperatura minimale do të jetë në interval prej...
  WordPress Ads