More

  Tre ish-ushtarë shqiptarë ndihmuan 130 persona nga sulmi në Londër

  Tre ish-ushtrë shqiptarë kanë qenë mes heronjve që kanë ndihmuar rreth 130 persona, nga sulmi vdekjeprurës në Londër.

  Pronari i restorantit “Borough Market” , aty ku ndodhi një prej sulmeve terroriste në Londër, ka treguar se si u ka ardhur në ndihmë klientëve të tij gjatë sulmit.

  Ai ka thënë se stafi i tij është bashkuar për t’i ndihmuar 130 klientë që ishin në lokalin e tij, shkrujnë mediat britanike.

  Mark Stembridge, ka thënë për “Huffington Post” se stafi i tij u treguan heronj për t’i ndihmuar klientët , ndërsa ka përmendur se tre prej punëtorëve ishin ish-ushtarë nga Shqipëria.

  “Tre prej stafit tim ishin ish-ushtarë nga Shqipëria dhe bënë gjithçka për të siguruar situatën”, ka thënë ai.

  Ai ka thënë se nuk kuptonte se çfarë po ndodhte përreth nga turma e madhe, por sulmuesit hezituan kur panë që stafi i tij u organizuan mirë.

  Stembridge, bënë thirrje që t’u jepen trajnime të veçanta pronarëve dhe stafit të restoranteve të mëdha në kryeqytet, sidomos të jenë të gatshëm për sulme të tilla.

  Ndërkohë policia ka vlerësuar reagimin e tyre të shpejtë, teksa Stembridge ka thënë se është e nevojshme të jetë prezenca e policëve në rrugë.

  Nga sulmi në Londër humbën jetën 7 persona dhe të paktën 48 të tjerë u plagosën. Përgjegjësinë e sulmit e mori i ashtuquajturi Shteti Islamik.

  - Marketing -Ajsel Medica

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  spot_img

  Të fundit

  BDI përshëndet dhe mirëpret Vendimin ekzekutiv të Presidentit Bajden për Marrëveshjen e Ohrit dhe të Prespës

  Bashkimi Demokratik për Integrim përshëndet dhe mirëpret vendimin ekzekutiv të Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden...

  Ahmeti takon zv/ministren e Jashtme greke, Papadopoulo

  Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka takuar Zëvendës ministren e Punëve të Jashtme të Greqisë, znj....

  Shqipëria drejt rekordit, 50 mijë kuqezi lënë pa bileta italianët në sfidën e parë

  Burimet për ESPN bëjnë të ditur se në stadium do të jenë mbi 50,000 tifozë shqiptarë, kontigjenti më i madh udhëtues i çdo...

  BFI me njoftim: Ja kur falet namazi i Kurban Bajramit në RMV

  Bashkësia Fetare Islame ka kumtuar kohën e faljes së Kurban Bajramit. Festa e cila shënohet më 16 qershor 2024, të...