More

  Tre ish-ushtarë shqiptarë ndihmuan 130 persona nga sulmi në Londër

  Tre ish-ushtrë shqiptarë kanë qenë mes heronjve që kanë ndihmuar rreth 130 persona, nga sulmi vdekjeprurës në Londër.

  Pronari i restorantit “Borough Market” , aty ku ndodhi një prej sulmeve terroriste në Londër, ka treguar se si u ka ardhur në ndihmë klientëve të tij gjatë sulmit.

  Ai ka thënë se stafi i tij është bashkuar për t’i ndihmuar 130 klientë që ishin në lokalin e tij, shkrujnë mediat britanike.

  Mark Stembridge, ka thënë për “Huffington Post” se stafi i tij u treguan heronj për t’i ndihmuar klientët , ndërsa ka përmendur se tre prej punëtorëve ishin ish-ushtarë nga Shqipëria.

  “Tre prej stafit tim ishin ish-ushtarë nga Shqipëria dhe bënë gjithçka për të siguruar situatën”, ka thënë ai.

  Ai ka thënë se nuk kuptonte se çfarë po ndodhte përreth nga turma e madhe, por sulmuesit hezituan kur panë që stafi i tij u organizuan mirë.

  Stembridge, bënë thirrje që t’u jepen trajnime të veçanta pronarëve dhe stafit të restoranteve të mëdha në kryeqytet, sidomos të jenë të gatshëm për sulme të tilla.

  Ndërkohë policia ka vlerësuar reagimin e tyre të shpejtë, teksa Stembridge ka thënë se është e nevojshme të jetë prezenca e policëve në rrugë.

  Nga sulmi në Londër humbën jetën 7 persona dhe të paktën 48 të tjerë u plagosën. Përgjegjësinë e sulmit e mori i ashtuquajturi Shteti Islamik.

  - Marketing -Ajsel Medica
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  - Marketing -Marketing
  spot_img

  Të fundit

  Nënshkrimet për President / Deri më tani 13 kandidatë për President

  Edhe sot vijon afati për mbledhjen e nënshkrimeve për kandidatët e nomuniar për president për zgjedhjet rrethi i parë...

  Gjuha kërcënuese e Petar Bogojeski, kryetar i partisë “Koncepti maqedonas”, e kërcënon Ali Ahmetin me jetë

  Petar Bogojeski, kryetar i patisë “Koncepti maqedonas” përmes një video postuar në rrjetet sociale ka kërcënuar kryetarin e BDI...

  Rustemi: Ndërtojmë pjesën e rrugës së Arbërit, lidhim Kërçovën me Dibrën dhe Republikën e Shqipërisë

  Kryeministri Talat Xhaferi dhe drejtori i NP Rrugët Shtetërore, Ejup Rustemi sot kanë inspektuar punimet që zhvillohen për ndërtimin...

  Një termet është ndje në Strugë, por epiqendra e tij ishte në Shqipëri

  Një tërmet me intensitet tre gradë sipas shkallës makrosizmike europiane është ndjerë sot në orën 11:00 në pjesën jugperëndimore...