More

  TikTok gjobitet me 345 mln euro për shkelje të ligjit të BE për të dhënat mbi llogaritë e fëmijëve

  TikTok është gjobitur me 345 milionë euro për shkeljen e ligjit të BE-së për të dhënat në trajtimin e llogarive të fëmijëve, duke përfshirë dështimin për të mbrojtur përmbajtjen e përdoruesve të mitur nga publiku.

  Mbikëqyrësi irlandez i të dhënave, i cili rregullon TikTok në të gjithë BE-në, tha se aplikacioni video kishte kryer shkelje të shumta të rregullave.

  Ai zbuloi se TikTok kishte vendosur llogaritë e përdoruesve fëmijë në një cilësim publik si parazgjedhje si lejimi i komenteve publike për ato llogari, moskontrollimi i llogarisë nga një kujdestarë si dhe nuk ka marrë parasysh siç duhet rreziqet që u vinin nën 13-vjeçëve në platformë.

  Komisioni Irlandez i Mbrojtjes së të Dhënave (DPC) tha se përdoruesit e moshës 13 deri në 17 vjeç u drejtuan përmes procesit të regjistrimit në një mënyrë që rezultoi në vendosjen e llogarive të tyre publike, që do të thotë se çdokush mund të shohë përmbajtjen e një llogarie ose të komentojë mbi të.

  Veçoritë Duet dhe Stitch, të cilat lejojnë përdoruesit të kombinojnë përmbajtjen e tyre me TikTokers të tjerë, u aktivizuan gjithashtu si parazgjedhje për moshat nën 17 vjeç.

  Vendimi i DPC vjen pasi TikTok u gjobit me 12.7 milion paund në prill nga rregullatori i të dhënave në Mbretërinë e Bashkuar për përpunimin e paligjshëm të të dhënave të 1.4 milion fëmijëve nën 13 vjeç, të cilët po përdornin platformën e tij pa pëlqimin e prindërve. Komisioneri i informacionit tha se TikTok kishte bërë “shumë pak, apo asgjë” për të kontrolluar se kush po përdorte platformën./ The Guardian

  - Marketing -Ajsel Medica
  - Marketing -Bujar Osmanii
  - Marketing -Bujar Osmanii

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  - Marketing -Bujar Osmanii
  spot_img

  Të fundit

  Pas 11 vitesh ndalet Bayern Mynihu, Granit Xhaka dhe Leverkuzen për herë të parë në histori shpallen kampion

  Bayer Leverkuseni ka shkruar historinë, duke fituar titullin e parë kampion në Bundesligë. Në ndeshjen e vlefshme për javën e...

  Presidentin e zgjedh Kuvendi/ Grubi: Kusht për votat e BDI-së në rrethin e dytë të zgjedhjeve presidenciale!

  Presidenti I vendit, në të ardhmen të zgjidhet në Kuvend. Ky është kushti, që në rrethin e dytë, votat...

  Ekskluzive: Në Kroaci arrestohet Goran Grujevski, ish-Kryeshefi i Drejtorisë së Pestë – “bosi” i përgjimeve të jashtëligjshme!

  Më 13.04.2024, të shtunën, në Zagreb është arrestuar Goran Grujevski i lindur më 13.10.1966, shtetas i RMV-së, kundër të...

  Moti sot në Maqedoninë e Veriut

  Shkupi pritet të përjetojë një ndryshim dramatik të motit këtë javë, me temperatura që do të variojnë ndjeshëm. Fillimisht,...