More

  Teatri Shqiptar për Fëmijë në Shkup, konkurs për shfaqje për fëmijë dhe të rinj për vitin 2024

  IN Teatri shqiptar për fëmijë dhe të rinj – Shkup për vitin 2024 ka shpallur konkurs për shfaqje të reja teatrore për fëmijë dhe të rinj, njofton drejtoresha e këtij institucioni Dijana Toska në faqen e saj në facebook.

  Shfaqjet duhet të përshtaten për disa gruposha: moshë parashkollore, mbi 7 vjeç, mbi 13 vjeç dhe për për të rinj.

  Teatri fton të gjithë gjithë regjisorët që të dërgojnë propozim projektet e tyre për vitin 2024 në email adresën si më poshtë: teatriperfemije@gmail.com , ku do të duhej të përmbajnë këto elemente:

  -Titulli i aplikimit: “Propozim projekt”.

  Propozim projektet duhet t’i përmbajnë këto të dhëna (jo më tepër se 4 faqe tekst, A4 format):
  1. Titulli i projektit;
  2. Autori;
  3. Përmbajtje të shkurtër (të tekstit dramatik ose të tekstit mbi të cilin do të bazohet shfaqja);
  4. Koncepti regjisorial;
  5. CV e regjisorit (jo më shumë se 1 faqe);
  6. Përshkrim narrativ i skenografisë
  7. Përshkrim narrativ i kostumografisë.
  8.Bashkëpunëtorët (skenograf, kostumograf, kompozitor, aktorë etj.); dhe
  9. Grupmosha (të shënohet njëra nga katër grupmoshat e cekura më lartë).
  Aplikimet të jenë në gjuhë shqipe si dhe maqedone.
  Afati i dorëzimit të propozim projekteve është deri më 31.05.2023.

  - Marketing -Ajsel Medica

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  spot_img

  Të fundit

  Pamje shqetësuese: Momenti me VIDEO kur i dyshuari plagosi me armë zjarri tre personat në Pejë

  Tre persona kanë mbetur të plagosur pas një përleshjeje në Pejë. Lajmin për gazetën online Reporteri.net e ka konfirmuar edhe...

  Fitore e Frontit Europian në zonën 5, konfirmohet deputeti nr.

  Pas rivotimit të ditës së sotme në Njesinë Zgjedhore 5 dhe 6 Fronti Europian mesa duket ka ruajtur mandatin...

  Dimitar Kovaçevski jep dorëheqje nga funksioni kryetar i LSDM-së

  Dimitar Kovaçevski zyrtarisht konfirmoi dorëheqjen nga pozita e kryetarit të LSDM-së, të cilën e shpalli më 8 maj, si...

  KSHZ: 45.88% është dalja deri në orën 17:00 në vendvotimet ku ka rivotim

  Deri në orën 17:00, nga gjithsej 4.514 votues të regjistruar në shtatë vendvotime, kanë votuar 2.071 ose 45,88 për...