More

  Sot në Komunën e Çairit u mbajt Akademi Përkujtimore me rastin e 20 vjetorit të vdekjes të shkrimtarit dervendas Sabri Zirap Dauti

  Sot në Komunën e Çairit u mbajt Akademi Përkujtimore me rastin e 20 vjetorit të vdekjes të shkrimtarit dervendas Sabri Zirap Dauti dhe njëkohësisht u promovuan post-mortum katër veprat e tij , njofton derveni.info

  Mirfat Sabri Dauti, djali i poetit të ndjerë Sabri Dauti sot në Akademinë Përkujtimore dhe promovimin e 4 veprave të prindit të tij mbajti edhe fjalim :

  Të nderuar të pranishëm,

  Të respektuar punonjës të arsimit, të kulturës dhe mbi të gjitha ju poet të fjalës së shkruar.

  Gjatë kësaj moshe që kam, më duhet të pranoj, që nuk kam pas rastin të marë pjesë në ndonjë akademi përkujtimore.

  Sot, në praninë tuaj, pas gjithë këtyre fjalë miradie që ndëgjova për prindin tim, aq shumë më kapluan emocionet, sa për një çast mendova se babai është kthyer nga amshimi dhe po qëndron i ulur në këtë sallë bashkë me ne.

  Ju sot, folët për jetën dhe veprimtarinë e Tij,

  Une dua të them vetëm dy fjalë për ndjenjat që përjetuam sot në këtë akademi.

  Vërtetë jemi në dimër dhe moti po bënë të ftohtë, por unë, nuk gjej dot fjalët si të përshkruaj aromën dhe ngrohtësinë e beharit, që pas 20 viteve lot në sy, Ju sot ia aritët të ngrohni zemrat e lënduara dhe të ktheni buzëqeshjen në fëtyrën e gjyshes dhe gjyshit tim, të cilët, njëherit janë nëna dhe babai i shokut tuaj, poetit tonë, mësuesit dhe babait tim, Sabri Zirap Dauti.

  Për këtë gëzim, që ju sot e sollët në familjen tonë, nuk gjej dot fjalët e duhura dhe më meritore, se si tju falenderohem juve dhe në veçanti Zotërinjve: Z. Daut Dauti, Azam Dauti dhe Rahim Ganiu.

  Përzemërsisht dhe me respekt, përkulem para Juve.

  Të nderuar adhurues së fjalës së shkruar,

  Zonja dhe Zotërinj,

  Duke qenë mirënjohës dhe falenderues për nderimin që ia dedikuat prindit tim, Unë në emër të nënës sime, gjyshit, gjyshes dhe mbar familjes DAUTI, Ju përcjellë nga shpirti – fal me shëndet prej neve,

  Me shpresë që këtë respekt të cilin e treguat sot,
  ua kthefshim për gëzime dhe dasma në familjet e juaja.

  JU FALEMNDERIT

  - Marketing -Ajsel Medica
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  - Marketing -Marketing
  spot_img

  Të fundit

  Pas 23 vitesh luftëtarit të UÇK-së i hiqen copëzat e eksplozivit. Falenderon dr. Ilir Hasanin për operacionin e suksesshëm

  Bejtulla Elezi, ka pasur një ndërhyrje shumë të veshtirê kirurgjike, për hekjen e copëzave të eksplozivit, të cilat...

  Osmani: Një takim i shkurtër por i ngrohtë me presidentin e Turqisë, Rexhep Taip Erdogan

  Ministri i Jashtëm Bujar Osmani është duke marrë pjesë në Forumin e Diplomacisë në Antalya të Turqisë. Në margjinat...

  Shkup, sanksionohen 154 shoferë

  MPB njoftoi se gjatë ditës së djeshme Sektori i Punëve të Brendshme Shkup ka vazhduar me kontrolle në zonën...

  Moti sot në Maqedoninë e Veriut

  Moti sot me vranësira të ndryshueshme dhe me kushte për reshje lokale të shiut. Pasdite dhe në orët e...