More

  Shkolla e mesme “Maria Kiri Skllodovska” e Qytetit të Shkupit bëhet me drejtor shqiptarë

  Shkolla e mesme “Maria Kiri Skllodovska” e Qytetit të Shkupit bëhet me drejtor shqiptarë.

  “Me nostalgji kujtojmë për kohët e vështira, me shpresë presim të ardhmen.
  Ju shkruajmë për t’a kujtuar të kaluarën, ta gëzojmë të tashmen dhe të punojmë për të ardhmen.
  Duke ditur se Sh.M.Q.Sh.” Maria Kiri Skllodovska” është shkolla më e re ku mësimi ka filluar të realizohet në paralelet në gjuhën shqipe, një fillim nga më të vështirët që ka përjetuar shkollimi i mesëm në gjuhën shqipe në Qytetin e Shkupit, pas 10 viteve të fillimit me punë të shkollës sonë me paralelet në gjuhën shqipe, sot me datë 06.02 2019, ju njoftojmë për një histori në krijim, emërimin e Drejtorit të parë shqiptar në shkollën tonë.
  I urojmë kolegut, të sapoemruarit ushtrues i detyrës Drejtor i Shkollës së Mesme të Qytetit të Shkupit ” Maria Kiri Skllodovska ” , z. Blerim Nebiut për postin e fituar.
  Në emër të të gjithë stafit të shkollës sonë i falenderojmë të gjithë ata që kontribuan dhe kontribojn për jetësimin dhe zhvillimin e kësaj ideje dhe nevoje të Shkupjanëve për arsim cilësor të gjeneratave të reja.

  Nëse deri më tash qëllimi jonë ishte formësimi i paraleleve me mësim në gjuhën shqipe në këto drejtime profesionale, nga sot aspirata e vetme është nxjerrja në pah e talentëve dhe avancimi i tyre në fushat e ndryshme shkencore. Jetësimi i idealit bëhet vetëm me një rini që na prezenton me sukses në gara regjionale, republikane e botërore, me një rini me inovacione, një rini që na prezenton në Universitetet më prestigjioze botërore.

  Ndonëse kjo ditë për shkollën tonë është historike, jemi të bindur se me vullnetin dhe entuziazmin që kemi, do të jetë fillimi i një historie të shkëlqimit në arenën e dijes.

  Ju falemnderit profesorë, ish profesorë, nxënës, ish nxënës, prindër dhe të gjithë bashkëpuntorët tjerë të shkollës sonë që mundësuat shkrimin e kësaj date historike për ne.

  Do përfundojmë këtë tekst me një fjali të Bill Kozbit :
  “Për të patur sukses, dëshira jote për sukses duhet të jetë më e madhe se sa frika jote nga dështimi”

  Ju falemnderit !  thuhet në njoftimin e shkollës së mesme./derveni.info

  - Marketing -Ajsel Medica

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  spot_img

  Të fundit

  BDI përshëndet dhe mirëpret Vendimin ekzekutiv të Presidentit Bajden për Marrëveshjen e Ohrit dhe të Prespës

  Bashkimi Demokratik për Integrim përshëndet dhe mirëpret vendimin ekzekutiv të Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden...

  Ahmeti takon zv/ministren e Jashtme greke, Papadopoulo

  Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka takuar Zëvendës ministren e Punëve të Jashtme të Greqisë, znj....

  Shqipëria drejt rekordit, 50 mijë kuqezi lënë pa bileta italianët në sfidën e parë

  Burimet për ESPN bëjnë të ditur se në stadium do të jenë mbi 50,000 tifozë shqiptarë, kontigjenti më i madh udhëtues i çdo...

  BFI me njoftim: Ja kur falet namazi i Kurban Bajramit në RMV

  Bashkësia Fetare Islame ka kumtuar kohën e faljes së Kurban Bajramit. Festa e cila shënohet më 16 qershor 2024, të...