More

  Qyteti i Shkupit ndan fonde për rregullimin e shpellës “E bukura” në Matkë

  Qyteti i Shkupit ka paraparë gjithsej 3,4 milion denarë në Programin për propagandë të përgjithshme turistike dhe për përmisimin e kushteve për qëndrim të turistëve për vitin 2019. Bëhet fjalë për projektet që synojnë zhvillimin dhe revitalizimin e qendrës turistike rekreative Matkë, transmeton Zhurnal.

  Pjesa më e madhe e parave ose rreth 1,1 milion denarë janë paraparë të shfrytëzohen për vazhdimin e projektit për rregullimin e shpellës “E bukura”, na kanionin Matkë.

  “Realizimi i këtij projekti është në vazhdimësi, respektivisht ka filluar që në vitin 2018, por për shkak të natyrës së punës, qasjes së vështirë deri te shpella projekti po vazhdon ende dhe pritet të përfundojë në maj të vitit 2019”, thuhet në Programin për propagandë të përgjithshme turistike dhe për përmisimin e kushteve për qëndrim të turistëve.

  Shpella “E bukura” është njëra ndër shpellat më të mëdha nga gjithsej 3 shpella më të mëdha që ka kanioni i Matkës. Theksojmë se në qendrën rekreative Matkë ka gjithsej 10 shpella me përmasa të ndryshme, duke nisur me thellësi prej 20 deri 176 metra. Tre shpellat më të njohura janë “Vrello”, “Kërshtena” dhe “E bukura”.

  Gjithashtu janë paraparë edhe 600.000 denarë për sanimin e rrugës nga Manastiri Shën Andrea deri në rrugën përballë shpellës “Vrello” me gjatësi prej 3.8 kilometra. Në këtë rrugë parashihen të largohen gjitha pengesat me qëllim të mundësojë lëvzijen e lirë për vizitorët.

  Janë paraparë edhe 700.000 denarë që të krijohen kushte sa më të mira në liqenin Matkë, pasi që shpesh ky liqen përdoret për të fituar energji elektrike, gjithashtu përdoret edhe për peshkim, por edhe për ujitje të fshatrave përreth.

  - Marketing -Ajsel Medica

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  spot_img

  Të fundit

  Pamje shqetësuese: Momenti me VIDEO kur i dyshuari plagosi me armë zjarri tre personat në Pejë

  Tre persona kanë mbetur të plagosur pas një përleshjeje në Pejë. Lajmin për gazetën online Reporteri.net e ka konfirmuar edhe...

  Fitore e Frontit Europian në zonën 5, konfirmohet deputeti nr.

  Pas rivotimit të ditës së sotme në Njesinë Zgjedhore 5 dhe 6 Fronti Europian mesa duket ka ruajtur mandatin...

  Dimitar Kovaçevski jep dorëheqje nga funksioni kryetar i LSDM-së

  Dimitar Kovaçevski zyrtarisht konfirmoi dorëheqjen nga pozita e kryetarit të LSDM-së, të cilën e shpalli më 8 maj, si...

  KSHZ: 45.88% është dalja deri në orën 17:00 në vendvotimet ku ka rivotim

  Deri në orën 17:00, nga gjithsej 4.514 votues të regjistruar në shtatë vendvotime, kanë votuar 2.071 ose 45,88 për...