More

  Në Austri ndodhet një xhami me emrin “Lulja e Srebrenicës”

   

  Qendra Kulturore Islame Klagenfurt organizoi një program të përshtatshëm në xhaminë “Lulja e Srebrenicës” për të shënuar përvjetorin e gjenocidit kundër boshnjakëve.

  Është interesante se xhamia ku u mbajt manifestimi quhet “Lulja e Srebrenicës”, dhe ajo i hapi dyert për xhematët dhe vizitorët vitin e kaluar.

  Në këtë eveniment morën pjesë shumë boshnjakë nga Austria, si dhe zyrtarë politikë nga qyteti i Klagenfurt-it, prandaj programi u mbajt në gjuhën boshnjake dhe gjermane. Programin e hapën organizatorët para xhematit, Suvad Emriq dhe Omer Bušatlić dhe një anëtare e kongregacionit Nizama Ramić foli para xhematit, e cila foli për gjenocidin nga këndvështrimi i saj.

  Admir Lisica mbajti një ligjëratë me temën “Çfarë është Srebrenica për ne”, duke iu referuar rëndësisë së kultivimit të kulturës së kujtesës, foli me të pranishmit

  Në këtë mënyrë, boshnjakët e Klagenfurt po përpiqen të kultivojnë një kulturë të kujtesës dhe t’i përcjellin një mesazh brezit të ri të boshnjakëve të lindur në Austri, në mënyrë që në të ardhmen ata vetë t’u tregojnë miqve dhe kolegëve të tyre bazuar në fakte për tmerret që përjetuan boshnjakët e Srebrenicës gjatë muajit korrik 1995

  - Marketing -Ajsel Medica

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  spot_img

  Të fundit

  Pamje shqetësuese: Momenti me VIDEO kur i dyshuari plagosi me armë zjarri tre personat në Pejë

  Tre persona kanë mbetur të plagosur pas një përleshjeje në Pejë. Lajmin për gazetën online Reporteri.net e ka konfirmuar edhe...

  Fitore e Frontit Europian në zonën 5, konfirmohet deputeti nr.

  Pas rivotimit të ditës së sotme në Njesinë Zgjedhore 5 dhe 6 Fronti Europian mesa duket ka ruajtur mandatin...

  Dimitar Kovaçevski jep dorëheqje nga funksioni kryetar i LSDM-së

  Dimitar Kovaçevski zyrtarisht konfirmoi dorëheqjen nga pozita e kryetarit të LSDM-së, të cilën e shpalli më 8 maj, si...

  KSHZ: 45.88% është dalja deri në orën 17:00 në vendvotimet ku ka rivotim

  Deri në orën 17:00, nga gjithsej 4.514 votues të regjistruar në shtatë vendvotime, kanë votuar 2.071 ose 45,88 për...