More

  Hapja e bibliotekës së parë shqipe në Manastir: Një hap historik drejt shpëtimit të shqiptarëve

  Në një botë pa biblioteka, do të ishte e vështirë për ta avancuar kërkimin dhe njohuritë njerëzore, ose për t’i ruajtur njohuritë dhe trashëgiminë kumulative të një grupi etnik për brezat e ardhshëm.

  Kjo më së miri kuptohet kur në një vend ku është marrë vendimi për alfabetin shqip, të cilin ne e përdorim, dhe është i shenjtë për të gjithë shqiptarët, pavarësisht se nga vijnë, nuk është më prioritet për brezat e vjetër ndaj brezave të rinj shqiptarë.

  Hapja e bibliotekës së parë shqipe në Manastir: Një hap historik drejt shpëtimit të shqiptarëve
  Hapja e bibliotekës së parë shqipe në Manastir: Një hap historik drejt shpëtimit të shqiptarëve. Kjo më së miri kuptohet kur në një vend ku është marrë vendimi për alfabetin shqip, të cilin ne e përdorim, dhe është i shenjtë për të gjithë shqiptarët, pavarësisht se nga vijnë, nuk është më prioritet për brezat e vjetër ndaj brezave të rinj shqiptarë.

  Më 22 nëntor 1908 në Manastir kishte përfunduar mbledhja e pjesëmarrësve të Kongresit të Manastirit, të cilët njëzëri pranuan vendimin e Komisionit të Alfabetit, i cili vendosi një alfabet të njësuar të shqipes. Për këtë, 22 nëntori mbetet ditë përkujtimore në Maqedoni, në Shqipëri, në Kosovë dhe në diasporën shqiptare si “Dita e Alfabetit”.

  Dita e Alfabetit Shqip festohet vazhdimisht si festë publike dhe është ditë jopune për qytetarët e komunitetit shqiptar në Maqedoninë e Veriut.Dhe, meqenëse në një vend ku minoritet janë shqiptarët, gjuha është gjithashtu ndryshe nga shumica, dhe gjuha shqipe pa u trashëguar nga brezat e rinj dalëngadalë mund të mjegullohet. E për të mos ndodhur kjo, studentja Emira Selimi nga qyteti i Shkupit po mundohet ta bëjë e vetme.23-vjeçarja me iniciativën e saj synon të shpëtojë shqipen nga asimilimi në Manastirin e alfabetit shqip, duke përballuar sfida me shqiptarët mbrapa saj të hapë bibliotekën e parë shqipe në atë vend.

  Ajo në një intervistë për Dukagjinin ka rrëfyer për sfidat, me të cilat, përballen shqiptarët në Manastir, duke thënë se në statistikat e regjistrimit të popullsisë, shqiptarët ishin 5 për qind, ndërsa vetëm 2 për qind prej tyre janë shqiptarë që kanë mbiemra të shqipruar./Derveni.mk

  - Marketing -Ajsel Medica
  - Marketing -Bujar Osmanii
  - Marketing -Bujar Osmanii

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  - Marketing -Bujar Osmanii
  spot_img

  Të fundit

  Pas 11 vitesh ndalet Bayern Mynihu, Granit Xhaka dhe Leverkuzen për herë të parë në histori shpallen kampion

  Bayer Leverkuseni ka shkruar historinë, duke fituar titullin e parë kampion në Bundesligë. Në ndeshjen e vlefshme për javën e...

  Presidentin e zgjedh Kuvendi/ Grubi: Kusht për votat e BDI-së në rrethin e dytë të zgjedhjeve presidenciale!

  Presidenti I vendit, në të ardhmen të zgjidhet në Kuvend. Ky është kushti, që në rrethin e dytë, votat...

  Ekskluzive: Në Kroaci arrestohet Goran Grujevski, ish-Kryeshefi i Drejtorisë së Pestë – “bosi” i përgjimeve të jashtëligjshme!

  Më 13.04.2024, të shtunën, në Zagreb është arrestuar Goran Grujevski i lindur më 13.10.1966, shtetas i RMV-së, kundër të...

  Moti sot në Maqedoninë e Veriut

  Shkupi pritet të përjetojë një ndryshim dramatik të motit këtë javë, me temperatura që do të variojnë ndjeshëm. Fillimisht,...