More

  EKREMI NGA FSHATI ÇAJLANË E SHKUPIT, HUMANISTI QË NGA TURQIA JU NDIHMON STUDENTËVE SHQIPTAR ME BURSA

  EKREM Beşkardeş I lindur në fshatin Çajlanë të Shkupit është shqiptari që të bën krenar në mes të Turqisë. Ai me një gjuhë shqipe të mësuar nga nëna me shprehje të të folurit të rajonit të dervenit të Shkupit, me plotë muzikalitet rrëfen se si nuk e kishte harruar gjuhën e nënës të cilën e kishte mësuar që nga djepi. Ekremi, sapo kishte mbaruar klasën e dytë, që nga mosha 8 vjeçare bashkë me prindërit e tij ishte shpërngulur në Turqi. Ekipi i portalit Amerika Radio Shqiptare qëndroi në Stamboll të Turqisë dhe nga afër realizoi një intervistë me kryetarin e shoqatës “Esenler Rumelililer Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği” me seli në Stamboll.

  Ekremi edhe pse në moshë të re, ai lehtë u integrua në Turqi duke u shkolluar dhe duke qenë tepër I suksesshëm në çdo sferë të jetës. Ai përpos biznesit që e ka profesion, bënë edhe një punë tepër të madhe për të ju ndihmuar studentëve shqiptar nga Maqedonia dhe vende tjera të rajonit.

  Aktualisht shoqata të cilën ai e drejton ju ndihmon mbi 50 student shqiptarë me bursa të cilët kanë ardhur nga Maqedonia dhe vende tjera për tu shkolluar falas në Universitetet e Turqisë.

  Ai si kryetar i kësaj shoqate na njoftoi se me vendosshmërinë më të madhe, çdoherë është i gatshëm që të ju ndihmoj Shqiptarëve nga Maqedonia dhe vende tjera ku ata jetojnë.

   

  - Marketing -Ajsel Medica

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  spot_img

  Të fundit

  Pamje shqetësuese: Momenti me VIDEO kur i dyshuari plagosi me armë zjarri tre personat në Pejë

  Tre persona kanë mbetur të plagosur pas një përleshjeje në Pejë. Lajmin për gazetën online Reporteri.net e ka konfirmuar edhe...

  Fitore e Frontit Europian në zonën 5, konfirmohet deputeti nr.

  Pas rivotimit të ditës së sotme në Njesinë Zgjedhore 5 dhe 6 Fronti Europian mesa duket ka ruajtur mandatin...

  Dimitar Kovaçevski jep dorëheqje nga funksioni kryetar i LSDM-së

  Dimitar Kovaçevski zyrtarisht konfirmoi dorëheqjen nga pozita e kryetarit të LSDM-së, të cilën e shpalli më 8 maj, si...

  KSHZ: 45.88% është dalja deri në orën 17:00 në vendvotimet ku ka rivotim

  Deri në orën 17:00, nga gjithsej 4.514 votues të regjistruar në shtatë vendvotime, kanë votuar 2.071 ose 45,88 për...