More

  Drejtori Murati: këtë vit janë paraparë 32 milion euro për Planin Operativ

  Drejtori i Agjencisë së Punësimit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Bekim Murati, së bashku me ministren e Punës dhe Politikës Sociale, Jovanka Trençevska, sot në Qendrën për Sipërmarrësi Sociale i informuan të rinjtë për mundësitë që ofron Plani Operativ për programet aktive dhe masat e punësimit për vitin 2023.

  Në këtë aktivitet u prezantuan edhe histori suksesi nga të rinjtë që morën pjesë në disa nga masat aktive të punësimit në vitet e kaluara.

  📌Drejtori Murati theksoi se për realizimin e Planit Operativ këtë vit është paraparë buxheti më i madh deri më tani, në një shumë mbi 32 milionë euro, gjegjësisht, është planifikuar të përfshihen 14.536 persona.

  📌Ai u bëri thirrje të rinjve të papunë që të aplikojnë për pjesëmarrje në një nga masat aktive për punësim, e cila u përshtatet më së miri për përfshirjen më të suksesshme të tyre në tregun e punës.

  Me këtë rast, Drejtori Bekim Murati, veçoi masën Trajnim për aftësi të avancuara të TI-së, për të cilën mbulimi i planifikuar është dyfishuar këtë vit dhe arrin në rreth 800 persona.

  Drejtori Murati theksoi rëndësinë dhe suksesin e deritanishëm të zbatimit të Garancisë për Rininë, ku në vitin 2022 iu bashkuan 20.185 të rinj të papunë, nga të cilët 43% brenda një periudhe 4 mujore janë punësuar ose janë kyqur në njërën nga masat e punësimit të cilat e rrisin mundësinë e punësimit të tyre.

  - Marketing -Ajsel Medica

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  spot_img

  Të fundit

  Pamje shqetësuese: Momenti me VIDEO kur i dyshuari plagosi me armë zjarri tre personat në Pejë

  Tre persona kanë mbetur të plagosur pas një përleshjeje në Pejë. Lajmin për gazetën online Reporteri.net e ka konfirmuar edhe...

  Fitore e Frontit Europian në zonën 5, konfirmohet deputeti nr.

  Pas rivotimit të ditës së sotme në Njesinë Zgjedhore 5 dhe 6 Fronti Europian mesa duket ka ruajtur mandatin...

  Dimitar Kovaçevski jep dorëheqje nga funksioni kryetar i LSDM-së

  Dimitar Kovaçevski zyrtarisht konfirmoi dorëheqjen nga pozita e kryetarit të LSDM-së, të cilën e shpalli më 8 maj, si...

  KSHZ: 45.88% është dalja deri në orën 17:00 në vendvotimet ku ka rivotim

  Deri në orën 17:00, nga gjithsej 4.514 votues të regjistruar në shtatë vendvotime, kanë votuar 2.071 ose 45,88 për...