More

  Apple prezanton iPhone 15, të gjitha risitë që duhet t’i dini

  Sot, në ngjarjen Wonderlust, Apple prezantoi produktet e reja, duke përfshirë iPhone 15 të shumëpritur me një kamerë periskopi që iu bashkua botës së fotografisë më të mirë celulare.

  Seria e re e celularëve iPhone sjell ndryshimet më të mëdha që do t’i kënaqin përdoruesit e Apple sepse më në fund i është bashkuar botës së fotografisë celulare të nivelit të lartë me kamera telefoto që punojnë në parimin e lenteve të periskopit

  Në fillim të prezantimit të sotëm të serisë iPhone 15, theksi u vu tek ekrani, i cili ofron një përgjigje superiore ndaj dritës së fortë të jashtme, e cila do t’u mundësojë përdoruesve përdorimin dhe shikimin e përmbajtjes edhe më lehtë.

  iPhone 15 dhe iPhone 15 Plus

  iPhone 15 standard vjen me një ekran 6.1 inç, ndërsa versioni i iPhone 15 Plus vjen me një ekran 6.7 inç dhe të dy modelet kanë skaje alumini të rrumbullakosura pa probleme për rehati edhe më të mirë gjatë përdorimit, si dhe mbrojtje të ekranit qeramike.

  Ka një kamerë kryesore 48 megapikselë në anën e pasme, e cila lejon regjistrimin e skenarëve më kërkues dhe rezultati përfundimtar me çipin A16 Bionic me një procesor përpunimi fotografish do të jetë mahnitës.Përfaqësuesit e Apple u mburrën me një bateri që do të lejojë përdorimin gjatë gjithë ditës, një sinjal të përmirësuar WI-FI me mundësi të shumta dhe mundësinë e ofrimit të ndihmës në rrugë duke përdorur komunikimin satelitor.

  Një risi e veçantë e serisë së iPhone është porta e karikimit Type-C, për të cilën kjo kompani duhej të pranonte në përputhje me rregullat evropiane.

  iPhone 15 Pro dhe iPhone 15 Pro Max

  Seria Apple iPhone 15 përfshin gjithashtu modelin tradicional, më të fortë iPhone 15 Pro, i cili solli më së shumti risi për fansat e Apple.

  Kur flasim për pamjen e jashtme, për herë të parë iPhone u bë me një kornizë titani, me skaje të lëmuara, gjë që siguronte një peshë më të vogël të pajisjes, rezistencë të pabesueshme ndaj goditjeve dhe një kapje më të rehatshme në duar. Versioni Pro vjen me një ekran deri në 6.1 inç ndërsa versioni iPhone 15 Pro Max vjen me një madhësi ekrani 6.7 inç.

  Në kuadër të prezantimit të sotëm të versionit Pro, u prezantua edhe informacioni se janë dashur 14 orë për të krijuar kornizën e titanit që i jep iPhone-it të ri një dizajn unik dhe unik. Ndryshime janë bërë edhe në butonin e djeshëm për opsionin Silent, i cili nuk është më fizik me lëvizje por me prekje dhe quhet butoni Action.

  Ekrani i ri sjell rrjedhshmëri më të madhe, ënjtje standarde dinamike, HDR të përmirësuar për ngjyra dhe hije të jashtëzakonshme dhe përdorim më të rehatshëm.

  E gjithë kjo nxitet nga çipi i ri bionik A17 i projektuar në Silicon Valley me një madhësi prej 3 nanometrash, i cili përmban 19 miliardë transistorë, të cilët në bërthamat e tyre mundësojnë funksionim 10 për qind më të shpejtë se çdo pajisje celulare në treg, dhe procesori GPU i është nënshtruar ridizajnimi më i madh ndonjëherë në Apple dhe sjell 20 për qind punë më të shpejtë.

  Për herë të parë në prezantimin e produkteve të reja iPhone, Apple iu përkushtua edhe botës së video-lojërave dhe gjitha kjo falë çipit të ri A17, i cili mundëson grafikë të pabesueshme, rrjedhshmëri të lojërave dhe një përvojë unike për të luajtur lojëra shumë kërkuese.

  “Lojërat që ishin të disponueshme vetëm në tastierë dhe PC po vijnë në iPhone”, tha Apple.

  Nga historia e çipit të jashtëzakonshëm, Apple kaloi në historinë e shumëpritur të kamerave që vijnë me versionin Pro.

  Në anën e pasme ka një kamerë primare prej 48 megapikselësh, një kamerë dytësore 24 megapikselë dhe një kamerë telefoto 3x prej 12 megapikselësh.

  Risia më e madhe vjen në edicionin Pro Max me një sistem të ri kamerash periskopi dhe një opsion të pabesueshëm zmadhimi optik 5x prej 12 megapikselësh që korrespondon me një lente 120 milimetrash me stabilizim të jashtëzakonshëm.

  Të dyja pajisjet kanë një kamerë të tretë ultra të gjerë 12 megapikselë.

  E gjithë seria e iPhone 15 vjen gjithashtu me përpunim të jashtëzakonshëm fotografish dhe një modalitet të përmirësuar të portretit për foto më të mira, më të detajuara dhe më të ndritshme se kurrë.

  Kur flasim për çmimet, versioni standard i pajisjes iPhone 15 kushton 799 dollarë (745 euro), iPhone 15 Plus (128 GB) kushton 899 dollarë (838 euro), ndërsa versioni Pro (128 GB) kushton 999 dollarë (932 euro).

  Edicioni më i fortë, gjithashtu më i madhi, iPhone 15 Pro Max do të kushtojë 1,199 dollarë (1118 euro) me një hapësirë ruajtëse prej 256 GB. /Telegrafi/

  - Marketing -Ajsel Medica

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  spot_img

  Të fundit

  Gashi për bisedimet me VMRO-në për qeveri: Bukur mirë, në rrugë të mbarë

  Me kryeministrin e Kosovës kemi takime të rregullta, qoftë kur kemi qenë në opozitë, qoftë tash kur jemi në...

  Fronti Europian mund t’i humbë dy deputetë? Ahmeti: I dimë në detaje marrëveshjet në podrumet e kuqe

  Vendimi i Gjykatës Administrative dhe i KSHZ-së që të rivotohet në 6 vendvotime në Njësinë e pestë zgjedhore dhe...

  Liqeni i Ohrit ndër më të vjetërit në Evropë

  LIQENI I OHRIT NJË NGA MË TË VJETËR NË EUROPË Ohër, 18 maj – Liqeni i Ohrit ndodhet në kufirin malor...

  Pasdite takim i kryesisë së BDI-së

  Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) ka njoftuar se pasdite kryesia e partisë do të mbajë takim. Takimi, siç është paralajmëruar...