More

  Ademi kërkon përdorimin e gjuhës shqipe dhe përkthyes në Këshillin Gjyqësor

  Në fillim të seancës së sotme, anëtari i Këshillit Gjyqësor të Republikës së Maqedonisë, Selim Ademi, kërkoi nga kreu i këtij institucioni Zoran Karaxhoski, respektimin e Ligjit për Përdorimin e Gjuhëve.

  ‘Duke marrë parasysh që ligji është miratuar, unë kërkoj që thirrjet për seancat e Këshillit Gjyqësor të jenë edhe në gjuhën shqipe dhe njëkohësisht të sigurohet një përkthyes’, tha Ademi.

  Kreu i Këshillit Gjyqësor Karaxhoski tha se të gjithë e dinë se ligji është miratuar, por se ka edhe afate për zbatimin e tij.

  “Unë synoj të respektoj Kushtetutën e Republikës së Maqedonisë dhe ligjet dhe nuk do presim afatin e fundit” tha ai.

  Karaxhoski shprehu shpresën se në të ardhmen e afërt të drejtat do të realizohen në përputhje me ligjin.

  - Marketing -Ajsel Medica

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  spot_img

  Të fundit

  Pamje shqetësuese: Momenti me VIDEO kur i dyshuari plagosi me armë zjarri tre personat në Pejë

  Tre persona kanë mbetur të plagosur pas një përleshjeje në Pejë. Lajmin për gazetën online Reporteri.net e ka konfirmuar edhe...

  Fitore e Frontit Europian në zonën 5, konfirmohet deputeti nr.

  Pas rivotimit të ditës së sotme në Njesinë Zgjedhore 5 dhe 6 Fronti Europian mesa duket ka ruajtur mandatin...

  Dimitar Kovaçevski jep dorëheqje nga funksioni kryetar i LSDM-së

  Dimitar Kovaçevski zyrtarisht konfirmoi dorëheqjen nga pozita e kryetarit të LSDM-së, të cilën e shpalli më 8 maj, si...

  KSHZ: 45.88% është dalja deri në orën 17:00 në vendvotimet ku ka rivotim

  Deri në orën 17:00, nga gjithsej 4.514 votues të regjistruar në shtatë vendvotime, kanë votuar 2.071 ose 45,88 për...