More

  6 fakte të çuditshme për Kinën që do të ju mahnitin

  Kina është një vend i madh dhe shumë interesant.

  Është vend ekzotik dhe një kombinim i traditave të pazakonta me avancimet e reja teknologjike.

  Lexoni më poshtë disa fakte befasuese për Kinën që lajmi.net i sjellë për ju:

  1. Ata i përdorin patat në vend të qenve për siguri

  Patat kanë një shikim të shkëlqyer dhe një kapacitet të madh të dëgjimit. Thuhet se ato janë më inteligjente, më agresive dhe më të guximshme se qentë. Këto cilësi i kanë bërë ato një alternativë për popullin kinez, në vend të qenve.

  2. Normat e abortit janë më të larta se në çdo vend tjetër të botës

  Sipas disa anketave, rreth 13 milionë aborte kryhen çdo vit në Kinë, që është e barabartë me rreth 53,000 aborte në ditë, transmeton lajmi.net.

   

  Të marrësh frymë vetëm një ditë në Pekin është e njëjtë si të pish 21 cigare në ditë

  Ndotja e ajrit është problemi më i madh në Kinë. Në disa anketa të ndryshme, është gjetur se rreth 29% e ndotjes së ajrit në San Francisko vjen nga Kina.

  4. Ka më shumë folës të gjuhës angleze se sa në SHBA

  Sipas një hulumtimi, ky vend i çuditshëm ka më shumë folës të gjuhës angleze se sa që ka në SHBA. Kina është një nga vendet më të populluara në botë. Kështu, nuk është çudi që shumë njerëz jetojnë në Kinë.

  5. Kinezët i ziejnë vezët në urinën e meshkujve të virgjër

  Kinezët besojnë se t’i ziesh vezët në urinën e meshkujve të virgjër është shumë e mirë për shëndetin. Disa ekspert mjekësor nuk pajtohen me këtë fakt, por, sidoqoftë, kjo metodë është shumë e njohur në Kinë.

  6. Oficerët në Kinë përdorin gjilpëra për të qëndruar drejtë

  Në Kinë, gjilpërat vendosen në mënyrë strategjike në jakë të rrobave, në mënyrë që ushtarët, rojat dhe oficerët e tjerë të qëndrojnë gjithmonë drejtë.

   

  - Marketing -Ajsel Medica
  - Marketing -Bujar Osmanii
  - Marketing -Bujar Osmanii

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  - Marketing -Bujar Osmanii
  spot_img

  Të fundit

  Pas 11 vitesh ndalet Bayern Mynihu, Granit Xhaka dhe Leverkuzen për herë të parë në histori shpallen kampion

  Bayer Leverkuseni ka shkruar historinë, duke fituar titullin e parë kampion në Bundesligë. Në ndeshjen e vlefshme për javën e...

  Presidentin e zgjedh Kuvendi/ Grubi: Kusht për votat e BDI-së në rrethin e dytë të zgjedhjeve presidenciale!

  Presidenti I vendit, në të ardhmen të zgjidhet në Kuvend. Ky është kushti, që në rrethin e dytë, votat...

  Ekskluzive: Në Kroaci arrestohet Goran Grujevski, ish-Kryeshefi i Drejtorisë së Pestë – “bosi” i përgjimeve të jashtëligjshme!

  Më 13.04.2024, të shtunën, në Zagreb është arrestuar Goran Grujevski i lindur më 13.10.1966, shtetas i RMV-së, kundër të...

  Moti sot në Maqedoninë e Veriut

  Shkupi pritet të përjetojë një ndryshim dramatik të motit këtë javë, me temperatura që do të variojnë ndjeshëm. Fillimisht,...