More

  Volkswagen do të prodhojë një veturë të re elektrike të Golf

  Volkswagen ka ndryshuar rrënjësisht planet për “hatchback-un” e ardhshëm elektrik ID.2 dhe ka dalë me një dizajn krejtësisht të ri të jashtëm dhe të brendshëm – i cili mund të shihet muajin e ardhshëm në formën e veturës konceptuale në Evropë.

  Vetura që pritet të shfaqet nga viti 2025 me një çmim fillestar prej 22,500 eurove, dhe thuhet se “hatchback-u” me pesë vende mund të mbajë gjithashtu simbolin ikonik të Volkswagen Golf. Burimet e brendshme të Drive në selinë globale të Volkswagen në Wolfsburg, Gjermani, thonë se një variant Golf GTI “hot-hatch” është diskutuar gjithashtu gjatë takimeve të fundit të strategjisë së brendshme për modelin e ri elektrik.

  ID.2 pritet të jetë Volkswageni i parë i bazuar në platformën e re MEB-Plus – një version i përditësuar i strukturës së sotme të përdorur gjerësisht të makinave elektrike MEB – por i pajisur me bateri të reja fosfat litium hekur “prizmatikë”, duke ofruar shpejtësi karikimi prej 175kW deri në 200kW, transmeton Telegrafi.

  Në vend të planeve të diskutueshme të SUV-ve të parapara nga koncepti ID.Life në panairin e veturave të Mynihut në vitin 2020, Volkswagen ID.2 do të marrë një stil më konvencional “hatchback” të zhvilluar nga një ekip projektuesish që punojnë nën drejtimin e shefit të ri të stilit të Volkswagen, Andreas Mindt.

  Ndryshimi në drejtimin e dizajnit vjen pasi drejtori ekzekutiv i markës së re Volkswagen, Thomas Schäfer, refuzoi propozimin origjinal të stilit të SUV-ve të ID.2, i cili i atribuohet paraardhësit të Mindt, Jozef Kaban. Pas disa muajsh debati të brendshëm mbi dizajnin e modelit të ardhshëm të “hatchback-ut” elektrik lider në çmim, Kaban ka pranuar një pozicion të ri në operacionet e dizajnit të markës Volkswagen si drejtor kreativ arti.

  Një burim tjetër i Volkswagen i njohur me propozimet e hershme të “hatchback-ut” të ridizajnuar ID.2 thotë se automjeti është i pozicionuar në përmasa dhe tematika stili midis veturës aktuale Polo të dizajnuar për rrugë të qytetit dhe veturës së vogël të Golfit – me një gjatësi të përgjithshme prej “rreth 4250 mm”.

  - Marketing -Ajsel Medica

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  spot_img

  Të fundit

  Këto janë emrat e drejtorëve nga Alternativa

  Menu KërkAlternativa nga Koalicioni VLEN tanimë i kanë caktuar emrat e kandidatëve për sekretar shtetëror, drejtorë dhe zëvendësdrejtor, që pritet...

  Ali Ahmeti mbledh sot në Gostivar strukturat e BDI-së për mbledhjen e përgjithshme

  Bashkimi Demokratik për Integrim sot në Gostivar do të zhvillojë mbledhjen e përgjithshme. Mbledhja organizohet me kërkesë të kreut të...

  Në vendkalimin kufitar Tabanoc rritet fluksi i hyrje-daljeve në RMV

  Në vendkalimin kufitar “Tabanoc” ka rritje të fluksit të hyrje-daljeve nga vendi. Në vendkalimet tjera kufitare nga Maqedonia e Veriut...

  Taravari vizitoi familjen e foshnjës së dhunuar nga Saraji: Dhunuesit do të dënohen!

  Ministri i Shëndetësisë, Arben Taravari, ka vizituar këtë mbrëmje familjarët e foshnjës 3 muajshe për të cilën u raportua...