More

  THARMI është vërtet i SHËNDETSHËM, por ja si mund të bëhet – VRASËS!

  THARMI është vërtet i SHËNDETSHËM, por ja si mund të bëhet – VRASËS!

  Për bukën e shëndetshme vazhdimisht debatohet, mirëpo çfarë do të themi për ndikimin e tharmit në organizmin tuaj?

  Tharmi si artikull i veçantë është absolutisht i shëndetshëm. Në të vërtetë, tharmi është burim i pasur me vitaminën B, e cila ndihmon funksionimin e sistemit nervor por, veç kësaj, ndihmon edhe në rigjenerimin e lëkurës, flokëve dhe thonjve.

  Nëse do ta kishit konsumuar këtë artikull çdo ditë pas ushqimit, madje vetëm këtë, shëndeti juaj do të ishte i shkëlqyeshëm.

  Mirëpo, një numër shumë i vogël e përdor në këtë mënyrë tharmin në ushqim. Shumica e marrin si përbërës ndihmës të bukës dhe simiteve.

  Në këtë formë, tharmi humb të gjitha cilësitë e mira.

  Në kombinim me miellin, ai krijon përbërjen e cila ngjitet për mure të zorrëve, andaj automatikisht shkakton probleme me tretjen ashtu që pengon absorbimin e materieve ushqyese.

  Si pasojë e krijimit të kësaj shtrese pothuajse të çimentuar, mund të çojë në sëmundjen serioze të tyre, gjë që ndikon në gjithë shëndetin e organizmit.

  Pengesat në tretje shfaqen edhe për shkak të fermentimit të shtuar, i cili shkaktohet kur tharmi kombinohet me sheqerin, gjë që është rasti edhe me gatimin e bukës dhe me gatimin e simiteve.

  Pra, nëse dëshironi të mbroni shëndetin, tharmin hajeni veç…

  - Marketing -Ajsel Medica
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  - Marketing -Marketing
  spot_img

  Të fundit

  Opozita e bashkuar hapi sot Konventën promovuese të Taravarit për President

  Ashtu si dhe ishte njoftuar mbrëmjen e kësaj të shtune po zhvillohet Konventa promovuese e kandidatit për president nga...

  Pas 23 vitesh luftëtarit të UÇK-së i hiqen copëzat e eksplozivit. Falenderon dr. Ilir Hasanin për operacionin e suksesshëm

  Bejtulla Elezi, ka pasur një ndërhyrje shumë të veshtirê kirurgjike, për hekjen e copëzave të eksplozivit, të cilat...

  Osmani: Një takim i shkurtër por i ngrohtë me presidentin e Turqisë, Rexhep Taip Erdogan

  Ministri i Jashtëm Bujar Osmani është duke marrë pjesë në Forumin e Diplomacisë në Antalya të Turqisë. Në margjinat...

  Shkup, sanksionohen 154 shoferë

  MPB njoftoi se gjatë ditës së djeshme Sektori i Punëve të Brendshme Shkup ka vazhduar me kontrolle në zonën...