More

  Të dielën ndërrohet ora, akrepat spostohen 60 minuta para

  Rikthehet ora ligjore. Në natën mes 30 dhe 31 Marsit, e diela e Pashkës, akrepat e orës spostohen një orë para, duke hyrë në fuqi kështu ora verore. Ora diellore do të rikthehet si ccdo vit të dielën e fundit të muajit Tetor, që përkon data 27, ku do të shkojmë 60 minuta pas. Kompjuterët dhe të gjitha pajisjet elektronike përditësohen automatikisht, duke na lënë të kujdesemi manualisht vetëm për orët analoge.

  Ndryshimi i orës bëhet me qëllim shfrytëzimin në maksimum të dritës natyrale, duke kursyer energji elektrike për 7 muaj me radhë, por edhe duke sjellë benefite edhe për mjedisin me reduktim të ndjeshëm të cclirimit të gazrave në atmosferë.

  Prej disa vitesh është hapur një debat ligjor në nivel ndërkombëtar për heqjen e ndryshimit të orës, dhe adoptimin e vetëm një sistemi orar, por disktuimet kanë mbetur pezull dhe nuk u arrit në një vendim.

  Zakonisht ndërrimi i orës stinore sjell shqetësime të vogla, si pasojë e humbjes së një ore gjumë.

  Klan News

  - Marketing -Ajsel Medica

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  spot_img

  Të fundit

  Pamje shqetësuese: Momenti me VIDEO kur i dyshuari plagosi me armë zjarri tre personat në Pejë

  Tre persona kanë mbetur të plagosur pas një përleshjeje në Pejë. Lajmin për gazetën online Reporteri.net e ka konfirmuar edhe...

  Fitore e Frontit Europian në zonën 5, konfirmohet deputeti nr.

  Pas rivotimit të ditës së sotme në Njesinë Zgjedhore 5 dhe 6 Fronti Europian mesa duket ka ruajtur mandatin...

  Dimitar Kovaçevski jep dorëheqje nga funksioni kryetar i LSDM-së

  Dimitar Kovaçevski zyrtarisht konfirmoi dorëheqjen nga pozita e kryetarit të LSDM-së, të cilën e shpalli më 8 maj, si...

  KSHZ: 45.88% është dalja deri në orën 17:00 në vendvotimet ku ka rivotim

  Deri në orën 17:00, nga gjithsej 4.514 votues të regjistruar në shtatë vendvotime, kanë votuar 2.071 ose 45,88 për...