More

  Nxënësit SHMQ “Saraj”, grumbulluan mjete për Beratin dhe prezantuan veshjet tradicionale të Dervenit

  Me nismë të profesorëve dhe nxënësve të Shkollës së Mesme në Saraj “Saraj”, është organizuar aksion për humanitarë për të ndihmuar, nxënësin e shkollës së Mesme të Medreseja “Isa Beu”, që vuanë nga një sëmundje e rëndë dhe për shërim duhet një shumë e madhe e parave.

  Me këtë aksion nxënësit dhe stafi i profesorëve kanë grumbulluar një shumë simbolike për të ndihmuar dhe për tu solidarizuar me familjen e Berat Setullahit, të nijetit i urojnë shërim dhe bëjnë thirje që të gjithë të solidarizohen dhe të ndihmojnë Beratin.

  Gjithë ashtu, nxënësit e SHMQ “Saraj”, bashkërisht me profesorin e historisë Bujar Ramani, organizuan prezantimin e veshjeve tradicionale të vendbanimeve të ndryshme të Dërvendit.

  Disa nxënës ishin të veshur, me veshje kombëtare që prezantonin disa fshatra dhe krahina. Nxënësit demonstruan edhe një valle popullore që është burimore nga treva e Dërvendit. Për në fund ata, kishin shtruar sofrën me ushqime tradicionale./derveni.info

   

  - Marketing -Ajsel Medica

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  spot_img

  Të fundit

  Tifozi special i Kombëtares në Hamburg, djali i komandantit Adem Jashari në mbështetje të kuqezinjve

  Sfida mes Kroacisë dhe Shqipërisë do të ketë në tifoz mjaft special. Në stadium këtë superndeshje për kuqezinjtë do ta...

  Aksident në rrugën Gostivar-Ohër, automjeti godet një ari

  Një ari ka mbetur i ngordhur pasi një automjet e ka goditur mëngjesin e sotëm në rrugën e Gostivarit-Ohër,...

  Tifozët shqiptarë mbërrijnë në Hamburg

  Tifozët shqiptarë kanë filluar të mbushin qytetin e Hamburgut, aty ku Shqipëria do ta zhvillojë ndeshjen e radhës në...

  Ky është parashikimi i motit për sot

  Moti sot kryesisht me diell dhe shumë i ngrohtë. Do të fryjë dhe erë e dobët deri në mesatare...