More

  Nxënësit SHMQ “Saraj”, grumbulluan mjete për Beratin dhe prezantuan veshjet tradicionale të Dervenit

  Me nismë të profesorëve dhe nxënësve të Shkollës së Mesme në Saraj “Saraj”, është organizuar aksion për humanitarë për të ndihmuar, nxënësin e shkollës së Mesme të Medreseja “Isa Beu”, që vuanë nga një sëmundje e rëndë dhe për shërim duhet një shumë e madhe e parave.

  Me këtë aksion nxënësit dhe stafi i profesorëve kanë grumbulluar një shumë simbolike për të ndihmuar dhe për tu solidarizuar me familjen e Berat Setullahit, të nijetit i urojnë shërim dhe bëjnë thirje që të gjithë të solidarizohen dhe të ndihmojnë Beratin.

  Gjithë ashtu, nxënësit e SHMQ “Saraj”, bashkërisht me profesorin e historisë Bujar Ramani, organizuan prezantimin e veshjeve tradicionale të vendbanimeve të ndryshme të Dërvendit.

  Disa nxënës ishin të veshur, me veshje kombëtare që prezantonin disa fshatra dhe krahina. Nxënësit demonstruan edhe një valle popullore që është burimore nga treva e Dërvendit. Për në fund ata, kishin shtruar sofrën me ushqime tradicionale./derveni.info

   

  - Marketing -Ajsel Medica
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  - Marketing -Marketing
  spot_img

  Të fundit

  Opozita e bashkuar hapi sot Konventën promovuese të Taravarit për President

  Ashtu si dhe ishte njoftuar mbrëmjen e kësaj të shtune po zhvillohet Konventa promovuese e kandidatit për president nga...

  Pas 23 vitesh luftëtarit të UÇK-së i hiqen copëzat e eksplozivit. Falenderon dr. Ilir Hasanin për operacionin e suksesshëm

  Bejtulla Elezi, ka pasur një ndërhyrje shumë të veshtirê kirurgjike, për hekjen e copëzave të eksplozivit, të cilat...

  Osmani: Një takim i shkurtër por i ngrohtë me presidentin e Turqisë, Rexhep Taip Erdogan

  Ministri i Jashtëm Bujar Osmani është duke marrë pjesë në Forumin e Diplomacisë në Antalya të Turqisë. Në margjinat...

  Shkup, sanksionohen 154 shoferë

  MPB njoftoi se gjatë ditës së djeshme Sektori i Punëve të Brendshme Shkup ka vazhduar me kontrolle në zonën...