More

  Nderohet jeta dhe vepra e Gjergj Kastrioti Skenderbeut

  Qeveritarë, deputetë dhe kryetar komunash nga radhët e BDI-së, sot në sheshin “Skënderbeu” në Shkup vendosën lule dhe bën nderime para shtatores së Skënderbeut.

  Ky shesh ishte nikoqir i shënimit të datës së madhe të për hirrë të heroit tonë kombëtarë Gjergj Kastrioti – Skënderbeu. Para shtatores së Skënderbeut në Shkup, morën pjesë shumë figura të rëndësishme të jetës politike dhe shoqërore të Maqedonisë, në mesin e tyre edhe lideri i BDIsë Ali Ahmeti , Kryeparlamentari Talat Xhaferi , zv/Kryeministri Hazbi Lika , ministra e funksionarë të tjerë.

  “Sot fillojnë ditët e shënimit të 550 vjetorit të shënimit të vdekjes së heroit kombëtarë shqiptarë Gjergj Kastrioti Skënderbeu. Kjo figurë ka qenë frymëzim për të gjithë popujt e shtypur, dhe i njëjti mbetet figura qendrore dhe më emblematike për të gjithë popujt liri-dashes”, ka deklaruar mes tjerash kryetari i BDI-së Ali Ahmeti.

  Ndërsa për herë të Parë në Parlamentin e Republikës së Maqedonisë nën patronazhin e kryeparlamentarit, Talat Xhaferi u organizua Akademi Përkujtimore për 550 vjetorit ë heroit kombëtarë shqiptarë Gjergj Kastrioti Skënderbeu.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Taravari dhe Sela vizituan Sarajin

  Sonte në Saraj Kryetari i Aleancës për Shqiptarët Arben Taravari dhe ish-kryetari Ziadin Sela takuan strukturat e partisë të...

  Drejtori i ri i NP “Rrugë dhe Rrugica” inspektoi punët në teren

  Kryetarja e Qytetit të Shkupit, Danela Arsovska dhe drejtori i NP “Rrugë dhe Rrugica”, Said Said, inspektuan fazën përfundimtare...

  Fondacioni “ALBIZ” ndërtoi kopshtin për fëmijë në Radushë

  Sot për herë të parë u ndërtua këndi i lojërave inkluziv për fëmijët me nevoja të posaçme në shkollën...

  Shqiptohen 164 gjoba në Shkup

  MPB njofton se gjatë ditës së djeshme në territorin e Shkupit ka regjistruar gjithsejë 164 gjoba për shkelje të...
  WordPress Ads