More

  Me rastin e festave të Nëntorit Komuna e Sarajit, organizon ekspozitën “Trevat Lindore Shqiptare gjatë shekullit XX”, dhe manifestimin kulturoro letrar “Ne, drita e Kombit”

  Me rastin e festave të Nëntorit Komuna e Sarajit, organizon ekspozitën “Trevat Lindore Shqiptare gjatë shekullit XX”, dhe manifestimin kulturoro letrar “Ne, drita e Kombit”.Ky manifestim do të mbahet me 25.11.2017 te Restorant Korabi në ora 17:00 , njofton derveni.info.

  Ekspozita do të përmbajë 65 pano me 211 eksponata (dokumente arkivore, fotografi, harta dhe materiale të ndryshëm ilustruese) që janë siguruar gjatë hulumtimeve disavjeçare nëpër arkivat e shteteve ballkanike (Arkivi Shtetëror i R Maqedonisë, Arkivi Qendror i Shqipërisë, Agjencioni Shtetëror i arkivave të Kosovës, Arkivi i Sllovenisë, Arkivi Shtetëror i Bullgarisë), botues i së cilës është Bashkësia Islame e Maqedonisë, që për herë të parë këto fakte dhe dokumentacione i nxori në dritë në 100-vjetorin e Pavarësisë së shtetit shqiptar.

  Me rastin e 105-vjetorit të Pavarësisë së shtetit Shqiptar ekspozitën do ta prezantojë Komuna e Sarajit, duke e pasuruar me orën letrare “Ne, drita e Kombit”./derveni.info

   

  - Marketing -Ajsel Medica

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  spot_img

  Të fundit

  Gashi për bisedimet me VMRO-në për qeveri: Bukur mirë, në rrugë të mbarë

  Me kryeministrin e Kosovës kemi takime të rregullta, qoftë kur kemi qenë në opozitë, qoftë tash kur jemi në...

  Fronti Europian mund t’i humbë dy deputetë? Ahmeti: I dimë në detaje marrëveshjet në podrumet e kuqe

  Vendimi i Gjykatës Administrative dhe i KSHZ-së që të rivotohet në 6 vendvotime në Njësinë e pestë zgjedhore dhe...

  Liqeni i Ohrit ndër më të vjetërit në Evropë

  LIQENI I OHRIT NJË NGA MË TË VJETËR NË EUROPË Ohër, 18 maj – Liqeni i Ohrit ndodhet në kufirin malor...

  Pasdite takim i kryesisë së BDI-së

  Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) ka njoftuar se pasdite kryesia e partisë do të mbajë takim. Takimi, siç është paralajmëruar...