More

  Hajnat në “aksion” në kampet private në Saraj

  Rreth 40 kampe shtëpiza që ndodhen në afërsi të Liqenit të Treskës në Saraj kanë qenë cak i hajnave. Pronarët e kampeve ankohen për mungesë sigurie në këtë rajon. Ata thonë se edhe pse është rritur pagesa për shfrytëzimin e tokës për kampet nga 7500 në 12 300 denarë, autoritetet nuk kujdesen fare për objektet e tyre. Përveç mungesës së sigurisë dhe vjedhjeve të vazhdueshme, pronarët përballen edhe me papastërti të madhe për rreth objekteve.

  Këto gjëra ndodhin shumë shpesh. Shpesh ndodhin si edhe kampi im edhe të komshi ve janë dëmtuar edhe para gjashtë muajsh mi kanë vjedhur edhe kabllot e rrymës dhe siguri nuk kemi edhe pse na kanë rritur cimet pasi që kemi paguar nga 7500 denar ndërsa tash paguajmë 12 300 denar , dhe as rrymë dhe as siguri nuk kemi , rrymën na lëshojnë nga marsi deri në shtatorë ndërsa dimrit nuk kemi rrymë, këtu në mbrëmje është katastrofë me ardhur . Ka pas rroje këtu ndërsa tash nuk ka, edhe në atë kohë pa pas dëmtime ama të vogla jo si tash- tha pronari i kampit Rufki Berisha. Eksese të këtilla shumë shpesh pasi që këtu nuk ka rroje nuk ka asnjë lloj sigurie, dhe nuk më brengos aq shumë ajo që kanë marrë nga kamp shtëpiza por dëmtimet që i bëjnë vjedhësit dhe kjo flet për nivelin e huliganizmit në këtë ambient ku gravitojmë ne- u ankua Sami Bislimi, një tjetër pronar kampi.

  Nga ndërmarrja publike komunale “Liqeni Treska” në Saraj thonë se edhe përkundër ekzistimit të kontratave me pronarët e kampeve, kjo ndërmarrje nuk është përgjegjëse për sigurinë. Madje pranojnë se nuk kanë të angazhuar as roje .

  Për momentin nuk ka të punësuar asnjë roje, kemi në plan të punësojmë tre apo katër roje por nuk kemi hapur as konkurs dhe nuk e dimë se kur do të ndodh një gjë e tillë. Kemi njohuri për dëmtime të kampeve , dëmtime ka pasur edhe më herët por në kontratat me pronarët e tyre ne nuk bartim përgjegjësi për dëmtimet. Rastin e kemi paraqitur në polici dhe presim rezultate- thuhet në kumtesën e NPK-së “ Liqeni Treska”.

  Menaxhimi i parku të liqenit Treska më herët është bërë nga Ndërmarrja “Parqe dhe Gjelbërime” i qytetit të Shupit , ndërsa më pas ka kaluar në kompetencë të komunës së Sarajt. Megjithatë tanimë një kohë të gjatë Liqeni i Treskës është shndërruar në një deponi mbeturinash.

  - Marketing -Ajsel Medica

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  spot_img

  Të fundit

  Pamje shqetësuese: Momenti me VIDEO kur i dyshuari plagosi me armë zjarri tre personat në Pejë

  Tre persona kanë mbetur të plagosur pas një përleshjeje në Pejë. Lajmin për gazetën online Reporteri.net e ka konfirmuar edhe...

  Fitore e Frontit Europian në zonën 5, konfirmohet deputeti nr.

  Pas rivotimit të ditës së sotme në Njesinë Zgjedhore 5 dhe 6 Fronti Europian mesa duket ka ruajtur mandatin...

  Dimitar Kovaçevski jep dorëheqje nga funksioni kryetar i LSDM-së

  Dimitar Kovaçevski zyrtarisht konfirmoi dorëheqjen nga pozita e kryetarit të LSDM-së, të cilën e shpalli më 8 maj, si...

  KSHZ: 45.88% është dalja deri në orën 17:00 në vendvotimet ku ka rivotim

  Deri në orën 17:00, nga gjithsej 4.514 votues të regjistruar në shtatë vendvotime, kanë votuar 2.071 ose 45,88 për...