More

  Fadil ef. Ramadani , zgjidhet Kryetar i ri i Kuvendit të BFI-së

  Me 6 dhjetor Kuvendi i BFI në RM ka mbajtur mbledhjen e vet të rregullt, në të cilën, veç tjerash, është zgjedhur udhëheqësia e re e Kuvendit, anëtarët e rinj si dhe anëtarët e komisioneve të Kuvendit. Kryetar i ri i Kuvendit të BFI në RM është zgjedhur Fadil ef. Ramadani, kurse sekretar i Kuvendit është zgjedhur Ziber ef. Lata. Po ashtu, janë zgjedhur edhe dy nënkryetarët e këtij organi të BFI-së, edhe atë Tazhudin ef. Iljazi si dhe Ibrahim ef. Abdurrahimi.

  Fadil Ramadani u lind në Saraj të Shkupit, ku edhe e kreu shkollën fillore. Më pas morri rrugën e kërkimit të diturisë dhe e përfundoi me sukses Medresenë. Por, ambicjet e tij drejt përvetësimit të diturisë fetare nuk mjaftuan me kaq. Kërkoi që të përsoste mësimin e kuranit në një nga universitetet në Egjipt, më konkretisht në Kairo.

  Duke e ndjekur shembullin e dhe shumë dijetarëve e hoxhallarëve të tjerë, vazhdoi rrugën e kërkimin e diturisë në shumë vende arabe.

  Me t’u kthyer në Maqedoni e filloi punën e tij intensive për thirrjen e njerëzve në fenë e Zotit, punë kjo që po vazhdon pa reshtur tashmë për disa vite. Hoxhë Fadil Ramadani jeton dhe vepron në Saraj, ku edhe mban ligjerata të rregullta javore në xhamin me dy minare në Saraj. Ai veçanërisht shquhet për kuptimet e thella të teksteve sheriatike dhe për ligjëratat e tij mbi shërimin e zemrave dhe besimin Islam.

  Pas vitit 2010 angazhohet edhe si pedagog për lëndën e mësim-besimit fetar(historia e relegjioneve) në Shkollën Fillore “Dituria “ në Saraj.

  - Marketing -Ajsel Medica
  - Marketing -Bujar Osmanii
  - Marketing -Bujar Osmanii

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  - Marketing -Bujar Osmanii
  spot_img

  Të fundit

  Pas 11 vitesh ndalet Bayern Mynihu, Granit Xhaka dhe Leverkuzen për herë të parë në histori shpallen kampion

  Bayer Leverkuseni ka shkruar historinë, duke fituar titullin e parë kampion në Bundesligë. Në ndeshjen e vlefshme për javën e...

  Presidentin e zgjedh Kuvendi/ Grubi: Kusht për votat e BDI-së në rrethin e dytë të zgjedhjeve presidenciale!

  Presidenti I vendit, në të ardhmen të zgjidhet në Kuvend. Ky është kushti, që në rrethin e dytë, votat...

  Ekskluzive: Në Kroaci arrestohet Goran Grujevski, ish-Kryeshefi i Drejtorisë së Pestë – “bosi” i përgjimeve të jashtëligjshme!

  Më 13.04.2024, të shtunën, në Zagreb është arrestuar Goran Grujevski i lindur më 13.10.1966, shtetas i RMV-së, kundër të...

  Moti sot në Maqedoninë e Veriut

  Shkupi pritet të përjetojë një ndryshim dramatik të motit këtë javë, me temperatura që do të variojnë ndjeshëm. Fillimisht,...