More

  Dje ishte ditlindja e Isa Boletinit , sinonimi i Sarajit modern

  Dje ishte ditëlindja e Heroit Kombëtar Isa Boletinit , personalitetit me të cilën identifikohet Saraji modern.

  Isa Boletini ka lindur më 15 janar të vitit 1864 në Boletin të Mitrovicës.
  Ai ishte udhëheqës ushtarak , organizator e drejtues i lëvizjes për çlirimin kombëtar.Ai që në moshën 17 vjeçare mori pjesë si luftëtar i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit .
  Në vitin 1913 ai është anëtar i delegacionit shqiptar së bashku me Isa Boletinin në Londër ku kundërshtoi me forcë vendinet e Fuqive të Mëdha për coptimin e Shqipërisë.
  Ai u vra më 23 janar babesisht në Podgoricë.

  Është për të ardhur keq , që institucionet lokale nuk u kujtuan për 15 janarin ditlindjen e veprimtarit të madh , shtatorja e të cilit e zbukuron Sheshin e Flamurit në Saraj./derveni.info

  - Marketing -Ajsel Medica

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  spot_img

  Të fundit

  Tiranë, namazi i Kurban Bajramit falet në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”

  Besimtarët muslimanë në Shqipëri kanë falur namazin e Kurban Bajramit, duke u mbledhur në xhamitë dhe sheshet e vendit. Programi...

  Gol Shqipëria, Nedim Bajrami bombardon portën e Italisë

  Shqipëria në avantazh 0-1 ndaj Italisë me super golin e shënuar nga Nedim Bajrami. /tvklan.mk

  Ziadin Sela në Dortmund, në përkrahje të Kombëtares Shqiptare

  Pak para fillimit të ndeshjes Shqipëri-Itali, lideri i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela ka publikuar një fotografi dhe ka...

  Kreu i BFI-së, Shaqir Fetahu uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes

  dhe vepron ka obligim të ngritjes së punës së tij, zhvillimit të vendit të tij, për të ngritur një...