More

  Dje ishte ditlindja e Isa Boletinit , sinonimi i Sarajit modern

  Dje ishte ditëlindja e Heroit Kombëtar Isa Boletinit , personalitetit me të cilën identifikohet Saraji modern.

  Isa Boletini ka lindur më 15 janar të vitit 1864 në Boletin të Mitrovicës.
  Ai ishte udhëheqës ushtarak , organizator e drejtues i lëvizjes për çlirimin kombëtar.Ai që në moshën 17 vjeçare mori pjesë si luftëtar i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit .
  Në vitin 1913 ai është anëtar i delegacionit shqiptar së bashku me Isa Boletinin në Londër ku kundërshtoi me forcë vendinet e Fuqive të Mëdha për coptimin e Shqipërisë.
  Ai u vra më 23 janar babesisht në Podgoricë.

  Është për të ardhur keq , që institucionet lokale nuk u kujtuan për 15 janarin ditlindjen e veprimtarit të madh , shtatorja e të cilit e zbukuron Sheshin e Flamurit në Saraj./derveni.info

  - Marketing -Ajsel Medica
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  - Marketing -Marketing
  spot_img

  Të fundit

  PRERJA E PALIGJSHME E DRUVE: “Masakrohet” Mali Sharr!

  Më tej, nga ky institucion sqarohet se vendi ku janë gjetur personat duke prerë dru quhet “Maja e Zezë”,...

  Në Shkup janë denuar 141 shoferë, 59 për tejkalim të shpejtësisë

  Sektori për Punë të Brendshme Shkup edhe gjatë ditës së djeshme (03.02.2024) ka vazhduar me kontrolle në komunikacion. Në territorin...

  Opozita e bashkuar hapi sot Konventën promovuese të Taravarit për President

  Ashtu si dhe ishte njoftuar mbrëmjen e kësaj të shtune po zhvillohet Konventa promovuese e kandidatit për president nga...

  Pas 23 vitesh luftëtarit të UÇK-së i hiqen copëzat e eksplozivit. Falenderon dr. Ilir Hasanin për operacionin e suksesshëm

  Bejtulla Elezi, ka pasur një ndërhyrje shumë të veshtirê kirurgjike, për hekjen e copëzave të eksplozivit, të cilat...