More

  Dimitrov nga Tirana: Gjuha shqipe do të kalojë në Kuvend

  Ministri i Jashtëm i Maqedonisë Nikola Dimitrov tha se ligji i gjuhës shqipe do të kalojë në kuvend.

  Teksa floli në konfrencën për shtyp me homologun e tij Ditmir Bushati në ambjentet e Ministrisë së Jatme të Shqipërisë, Dimitrov tha se “Ligji i guhës shqipe duhet të jetë në përputhshmëri me Kushtetutën. Sa me të bashkuar të jetë qytetarët, aq më mirë është për Maqedoninë dhe për të gjithë qytetarët tanë”.

  “Është një Atdhe i përbashkët për shanse të barabarta për të gjithë.

  Politika duhet të jetë në dobi të qytetarëve tanë shqiptare.

  Ligji duhet të jetë në përputhshmëri me Kushtetutën. Ky do të kalojë në qeveri, Kuvend, dhe Komisionin e Venedikut.

  Sa me të bashkuar të jetë qytetarët, aq më mirë është për Maqedoninë dhe për të gjithë qytetarët tanë”- tha Dimitrov.

  Më tej ai u ndal dhe te mardhëniet me Greqinë ku tha se pret me padurim Presidentin grek që në fund të gushtit do të jetë për vizitë në Maqedoni, dhe ne duam që të mbajmë marrëdhënie të mira me ta.

  - Marketing -Ajsel Medica

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  spot_img

  Të fundit

  Pamje shqetësuese: Momenti me VIDEO kur i dyshuari plagosi me armë zjarri tre personat në Pejë

  Tre persona kanë mbetur të plagosur pas një përleshjeje në Pejë. Lajmin për gazetën online Reporteri.net e ka konfirmuar edhe...

  Fitore e Frontit Europian në zonën 5, konfirmohet deputeti nr.

  Pas rivotimit të ditës së sotme në Njesinë Zgjedhore 5 dhe 6 Fronti Europian mesa duket ka ruajtur mandatin...

  Dimitar Kovaçevski jep dorëheqje nga funksioni kryetar i LSDM-së

  Dimitar Kovaçevski zyrtarisht konfirmoi dorëheqjen nga pozita e kryetarit të LSDM-së, të cilën e shpalli më 8 maj, si...

  KSHZ: 45.88% është dalja deri në orën 17:00 në vendvotimet ku ka rivotim

  Deri në orën 17:00, nga gjithsej 4.514 votues të regjistruar në shtatë vendvotime, kanë votuar 2.071 ose 45,88 për...