More

  Zejneli: Themelimi i Universitetit të Tetovës mbetet ngjarje historike

  Me homazhe përpara bustit të dëshmorit të arsimit shqip dhe homazhe te varri i themeluesit dhe Rektorit të pare të Universitetit të Tetovës u shënuar 29 vjetori të ligjëratave të para në këtë universitet. Rektori i Universitetit Shtetëror të Tetovës, Jusuf Zejneli në fjalimin e tij me këtë rast tha se themelimit i Universitetit të Tetovës është kthesë në jetën e të gjithëve.

  “Themelimi i Universitetit të Tetovës është ngjarje e madhe historike sepse ka shënuar kthesë në jetën tonë, ka ndikuar dhe ndikon në vazhdimësi në përparimin shoqëror, kulturor, arsimor, shkencor, shpirtëror dhe intelektual të qytetarëve. Më 17 shkurtë të vitit 1975 në Poroj të Tetovës u mbajtën ligjëratat e para të këtij tempulli të dijës”, tha Jusuf Zejneli, Rektor i UT.

  Blerton Sulejmani, dekan pran fakultetit filologjik, në referatin e tij kushtuar 29 vjetorit të ligjëratave të para në USHT, e vendosi theksin tek sakrificat që kanë kaluar nga mbledhja e parë e deri në themelimin e Universitetit.

  “ Rreth orës 14.00 do të nisin përplasjet e para mes popullatës dhe policisë, kurse një bombë tymuese gazi do ta eskalojë situatën. Policët do të shtënë me armë. Edhe nga pamjet televizive të asaj kohe vërehen qartë të shtënat e pakontrolluara të policisë me automatikë dhe fati në të gjithë këtë fatkeqësi është se nuk pati shumë viktima. Në këtë ditë, do të vritet Abdylselam Emini – Dëshmori i Arsimit Shqip, kurse njëzet persona të tjerë do të pësojnë lëndime”, tha Berton Sulejmani, Dekan i fakultetit Filologjik.

  29 vite më pas, Univesiteti i Tetovës numëron 13 fakultete dhe mbi 12 mijë studentë.

  - Marketing -Ajsel Medica
  - Marketing -Bujar Osmanii
  - Marketing -Bujar Osmanii

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  - Marketing -Bujar Osmanii
  spot_img

  Të fundit

  Pas 11 vitesh ndalet Bayern Mynihu, Granit Xhaka dhe Leverkuzen për herë të parë në histori shpallen kampion

  Bayer Leverkuseni ka shkruar historinë, duke fituar titullin e parë kampion në Bundesligë. Në ndeshjen e vlefshme për javën e...

  Presidentin e zgjedh Kuvendi/ Grubi: Kusht për votat e BDI-së në rrethin e dytë të zgjedhjeve presidenciale!

  Presidenti I vendit, në të ardhmen të zgjidhet në Kuvend. Ky është kushti, që në rrethin e dytë, votat...

  Ekskluzive: Në Kroaci arrestohet Goran Grujevski, ish-Kryeshefi i Drejtorisë së Pestë – “bosi” i përgjimeve të jashtëligjshme!

  Më 13.04.2024, të shtunën, në Zagreb është arrestuar Goran Grujevski i lindur më 13.10.1966, shtetas i RMV-së, kundër të...

  Moti sot në Maqedoninë e Veriut

  Shkupi pritet të përjetojë një ndryshim dramatik të motit këtë javë, me temperatura që do të variojnë ndjeshëm. Fillimisht,...