More

  Xhamija Hysein Shah

  Xhamija Hysein Shah është e vendosur në periferi të Shkupit, saktësisht në fshatin Saraj, në rrugën e vjetër nga Shkupi për në Tetovë.

  Më parë fshati është quajtër me emrin e ndërtuesit të Xhamijës. Popullata më von fshatin Hysein Shah e quan Saraj, sipas pallatit ose Sarajit të Hysein Shah ku ka qen e vendosr këtu.

  Xhamija Hysein Shah është ndër Xhamijat më të vjetra dhe e vlefshme si një monument historik dhe arkitektonik. Eshtë ndërtuar në mesin e shekullit XVI nga personi i cili në Devletin Osmano-Islam ka kryer funksione të larta shtetërore.Mbi hyrjen e Xhamijës egziston pllaka me shkrim që përmban të dhëna për ngritjen e Xhamijës. Në shkrimin në pllakë perveq poezis së shkruar për ndërtuesin, është shkruar edhe per vitin e ndërtimit të Xhamijës.

  Viti 1553/54 tregon fillimin e ndërtimit të Xhamijës. Kjo na drejton faktin se në artikkull Emir Hysein Shah përmendet si i vdekur. Por në shkrimin e tyrbes të tij hasim se ka vdekur në vitin 1566/67. Sipas kësaj mbetet e paqartë , sipas kësaj Xhamija Hysein Shah ka filluar ndërtimin 1553/54 e mbaruar 1566/67.

  Hysein Shah ka ndertuar medresen ( nuk kemi informata të cakta ku ka qen e vendosur shkaku se është tërësisht e prishur ) edhe urën mbi lumin Vardar, në hymje të Sarajit. Nuk kemi informata sa pronë ka pasur Hysein Shah shkaku se dokumentat me siguri kanë humbur në luftën e 1689 ku krishterët në krye me Pikolomini e djegin Shkupin.

  Para Xhamijës ka qen e vendosur veranda , sepse veranda e sotit është e vendosur mbas tërmetit të Shkupit./derveni.info

   

  - Marketing -Ajsel Medica
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  - Marketing -Marketing
  spot_img

  Të fundit

  Opozita e bashkuar hapi sot Konventën promovuese të Taravarit për President

  Ashtu si dhe ishte njoftuar mbrëmjen e kësaj të shtune po zhvillohet Konventa promovuese e kandidatit për president nga...

  Pas 23 vitesh luftëtarit të UÇK-së i hiqen copëzat e eksplozivit. Falenderon dr. Ilir Hasanin për operacionin e suksesshëm

  Bejtulla Elezi, ka pasur një ndërhyrje shumë të veshtirê kirurgjike, për hekjen e copëzave të eksplozivit, të cilat...

  Osmani: Një takim i shkurtër por i ngrohtë me presidentin e Turqisë, Rexhep Taip Erdogan

  Ministri i Jashtëm Bujar Osmani është duke marrë pjesë në Forumin e Diplomacisë në Antalya të Turqisë. Në margjinat...

  Shkup, sanksionohen 154 shoferë

  MPB njoftoi se gjatë ditës së djeshme Sektori i Punëve të Brendshme Shkup ka vazhduar me kontrolle në zonën...