More

  Shoqata Malore “Gryka e Dervenit” po vjen

  Bjeshkatarë të dervenit, entuziastë të Alpinizmit dhe dashamirë të sporteve malore kanë nisur iniciativën për themelimin e një shoqate malore e cila kryesisht do të ketë pikësynim promovimin e bukurive të natyrës së rrallë të Dervenit si dhe bjeshkatarinë, alpinizmin e çiklizmin malorë.

  Ideja për këtë iniciativë është e kahmotshme, megjithate tani po piqen kushtet për formalizim e saj dhe ngritjen profesionale me alpinist të sprovuar në majat më të larta të vendit dhe rajonit.

  “E kemi nisur këtë punë, sepse mendojmë se jemi vonuar. Saraji dhe Derveni në përgjithësi janë shtylla e turizmit të Shkupit, ndërsa deri me sot promovimin e bukurive tona na e kanë bërë të tjerët. Do ia nisim prej fillimi, ngaqë e kemi amanet tu dalim zot maleve tona vet.” – tha Isamedin Saidi, ideatorë i kësaj nisme bashkë me veprimtarë të tjerë nga Derveni i Shkupit.

  Shoqata Malore do të quhet “Gryka e Dervenit”, kjo sepse Derveni është reliev grykorë, e cila përbën edhe simbolikën e kësaj ane të Shkupit.

  Nismëtarët theksuan se së shpejti do të bëjnë edhe promovimin e shoqatës me një ecje të lehtë relaksuese në njërën nga pikat turistike të Devenit, në të cilën do të ftojnë shumë mysafir nga Kosova, Shqipëria dhe vendi.

  Deri atëherë ngelemi në pritje të lajmeve të reja nga kjo nismë.

  - Marketing -Ajsel Medica
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  - Marketing -Marketing
  spot_img

  Të fundit

  Nënshkrimet për President / Deri më tani 13 kandidatë për President

  Edhe sot vijon afati për mbledhjen e nënshkrimeve për kandidatët e nomuniar për president për zgjedhjet rrethi i parë...

  Gjuha kërcënuese e Petar Bogojeski, kryetar i partisë “Koncepti maqedonas”, e kërcënon Ali Ahmetin me jetë

  Petar Bogojeski, kryetar i patisë “Koncepti maqedonas” përmes një video postuar në rrjetet sociale ka kërcënuar kryetarin e BDI...

  Rustemi: Ndërtojmë pjesën e rrugës së Arbërit, lidhim Kërçovën me Dibrën dhe Republikën e Shqipërisë

  Kryeministri Talat Xhaferi dhe drejtori i NP Rrugët Shtetërore, Ejup Rustemi sot kanë inspektuar punimet që zhvillohen për ndërtimin...

  Një termet është ndje në Strugë, por epiqendra e tij ishte në Shqipëri

  Një tërmet me intensitet tre gradë sipas shkallës makrosizmike europiane është ndjerë sot në orën 11:00 në pjesën jugperëndimore...