More

  Shoqata Kulturore “DUFLLA” zhvilloi tryezë shkencore me rastin e ditës së alfabetit

  Shoqata Kulturore “DUFLLA” aktivitetet e saja përveç sferës së kulturës i zgjëron edhe me akademi shkencore, arsimore, zbulime dhe hulumtime. Festat e nëntorit është projekti që për 3 vite me radhë organizon shoqata Duflla me akademi shkencore dhe koncerte festive.

  Këtë vit me shënimin e 110 vjetorit të Kongresit të Manastirit dhe

  Ditës së Aflabetit të Gjuhës Shqipe shoqata kulturore “DUFLLA” organizoi tryezë shkencore me temë:

  Zhvillimi i arsimit dhe edukimit në komunën e Sarajit dhe më gjërë.

  Në këtë tryezë morrën pjesë studjus nga vendi edhe atë: Dr. Bedri Gjureci, Dr. Isamet Bakiu, Dr. Besnik Rameti, Mr. Raim Limani, Mr. Liman Aliji, Mr. Burim Rexhepi, Mr. Muarem Ajdari, Prof. Ismail Ibishi, Prof. Naser Miftari, Prof. Vebi Rustemi, Prof. Abedin Krosi, Prof. Baki Bakiu, Prof. Afrim Tanallari dhe Refk Krosi.

  Sdudjuesit kishin përgaditur tema nga më të ndryshmet duke veçuar: Hapja e shkollave shqipe në Derven të Shkupit dhe Tetovës, Arsimi dhe të mësuarit në shekullin XXI aritjet dhe pritjet, Rëndësia e edukimit në ndërtimin e demokracisë, Reformat në sitemin arsimor dhe ndikimi i tyre në zhvillimin e arsimit, Teknologjija IT dhe metodat e reja mësimore, Pasqyrimi i mediave për shqiptarët e Maqedonisë etj.

  Të pranishëm ishin edhe shum arsimtarë e profesor, nxënës dhe student, përfaqësues të institucioneve lokale dhe qëndrore si dhe njerëz të sferave të ndryshme që shprehën interesim të madh për zbulimet, analizat dhe kritikat e studijuesve.

  Mirënjohje u ndanë për të gjithë pjesëmarrësit mirëpo këtë vit shoqata Duflla e nderoi veteranin e arsimit me mirnjohje të veçantë prof. Baki Bakiun.

  - Marketing -Ajsel Medica
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  - Marketing -Marketing
  spot_img

  Të fundit

  Pas 23 vitesh luftëtarit të UÇK-së i hiqen copëzat e eksplozivit. Falenderon dr. Ilir Hasanin për operacionin e suksesshëm

  Bejtulla Elezi, ka pasur një ndërhyrje shumë të veshtirê kirurgjike, për hekjen e copëzave të eksplozivit, të cilat...

  Osmani: Një takim i shkurtër por i ngrohtë me presidentin e Turqisë, Rexhep Taip Erdogan

  Ministri i Jashtëm Bujar Osmani është duke marrë pjesë në Forumin e Diplomacisë në Antalya të Turqisë. Në margjinat...

  Shkup, sanksionohen 154 shoferë

  MPB njoftoi se gjatë ditës së djeshme Sektori i Punëve të Brendshme Shkup ka vazhduar me kontrolle në zonën...

  Moti sot në Maqedoninë e Veriut

  Moti sot me vranësira të ndryshueshme dhe me kushte për reshje lokale të shiut. Pasdite dhe në orët e...