More

  Shkup, mbahet “Wizz Air Skopje Marathon” me mbi 8.500 pjesëmarrës

  Mbi 8.500 pjesëmarrës nga 51 shtete të ndryshme të botës garuan në maratonën “Wizz Air Skopje Marathon”, e cila mbahet tradicionalisht nëpër rrugët e qytetit të Shkupit me rastin e Ditës së Evropës, raporton Anadolu Agency (AA).

  Ky edicion i 13-të me një fond prej 20 mijë eurosh shënon rekord të ri të pjesëmarrësve, përkatësisht rreth një mijë më shumë se në maratonën e vitit të kaluar. Maratona tradicionale organizohet nga Qyteti i Shkupit dhe Misioni i Bashkimit Evropian në Shkup.

  Sipas organizatorëve, nga viti në vit kjo maratonë bëhet një nga ngjarjet më të vizituara dhe më interesante në Maqedoni, pasi që sipas tyre, maratona ka dimesione kulturore, ekonomike dhe turistike.

  Në maratonën e sivjemë u vrapua për tre gara, gjysmëmaratona, maratona stafetë dhe gara në 5 mijë metra, ku vrapuan edhe pjesëmarrës të garave olimpike që u mbajtën në Rio.

  Kiprotich Kirui nga Kenia për të dytin vit radhazi është fitues i maratonës së Shkupit në 42 mijë metra, i cili arriti për një periudhë kohore prej 2 orë e 12 minuta dhe 59 sekonda. Në gjysmëmaratonën në të cilën u vrapua 21 mijë metra, fitues ishte atleti Dario Ivanovski, shtetas i Maqedonisë, ndërsa në garën pesë mijë metra Bogdan Cvetkovski, poashtu shtetas i Maqedonisë.

  Ndëkohë për konkurrenceën e femrave në gjysmëmaratonë fitues janë tre motrat nga Estonia, Leila, Liina dhe Lily Luik, të cilat vrapuan dorë për dore 21 mijë metra të plota për një periudhë kohore prej 1 orë e 26 minuta dhe 7 sekonda.

  Ndërkaq, në garën pesë mijë metra për konkurrencën e femrave fituese ishte 14 vjeçarja Margo Bojaxhiev, shtetase e Maqedonisë, në vend të dytë Renata Sokolovska, poashtu maqedonase, ndërsa në vend të tretë shtetasja turke, Nağme Burguç.

  Në kuadër të “Wizz Air Skopje Marathon”, gjatë ditës së djeshme u mbajtë edhe Mini maratona e fëmijëve në partneritet me Komitetin Olimpik Maqedonas dhe UNICEF-it.

  - Marketing -Ajsel Medica

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  spot_img

  Të fundit

  Tiranë, namazi i Kurban Bajramit falet në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”

  Besimtarët muslimanë në Shqipëri kanë falur namazin e Kurban Bajramit, duke u mbledhur në xhamitë dhe sheshet e vendit. Programi...

  Gol Shqipëria, Nedim Bajrami bombardon portën e Italisë

  Shqipëria në avantazh 0-1 ndaj Italisë me super golin e shënuar nga Nedim Bajrami. /tvklan.mk

  Ziadin Sela në Dortmund, në përkrahje të Kombëtares Shqiptare

  Pak para fillimit të ndeshjes Shqipëri-Itali, lideri i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela ka publikuar një fotografi dhe ka...

  Kreu i BFI-së, Shaqir Fetahu uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes

  dhe vepron ka obligim të ngritjes së punës së tij, zhvillimit të vendit të tij, për të ngritur një...