More

  Shkolla në Sfillare , katër ditë pa rrymë , arsimtari blenë drunj për ngrohje

  Banorë të fshatit Svillarë e Epërm të komunës Saraj thonë për Gazetën Lajm se fëmijët e tyre tani e katër ditë nuk kanë vizituar mësimin. Shkak për këtë ndërprerje është defekti në rrjetin e energjisë elektrike, që ka lënë pa rrymë edhe shkollën e fshatit “Bedri Tahiri”.

  Bëhet fjalë për shkollë ku mësojnë vetëm nxënësit nga klasa e parë deri në klasën e pestë. “Fëmijët e fshatit tonë nga klasa e pestë deri në klasën e nëntë përcjellin rregullisht mësimin, sepse mësojnë në objektin shkollor në Svillare të Poshtme. Mirëpo fëmijët nga klasa e parë deri në klasën e katërt, që zhvillojnë mësimet në shkollën ‘Bedri Tahiri’ nuk mësojnë shkaku se janë më të vegjël dhe nuk mund ta durojnë ftohtin”, thonë prindërit e tyre.

  Për këtë arsyje pikërisht arsimtari Murat Ameti nga Sfillara, i cili me paratë e tij, ka blerë drunj për ngrohjen e nxënësve, me qëllim që procesi arsimor të mos ndërpritet një kohë më të gjatë.

  Në EVN thonë se defekti në fshatin Sfillarë të Epërme tek ata është denoncuar gjatë ditës së martë. “Sapo është paraqitur defekti ekipet tona kanë dalë në teren dhe kanë filluar sanimin e tij. Të martën është sanuar pjesërisht defekti dhe një pjesë e fshatit është kyçur në rrjet, kurse të mërkurën po punohet për sanimin e tij të plotë”, deklaruan nga EVN për Gazetën Lajm.

  - Marketing -Ajsel Medica

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  spot_img

  Të fundit

  Këto janë emrat e drejtorëve nga Alternativa

  Menu KërkAlternativa nga Koalicioni VLEN tanimë i kanë caktuar emrat e kandidatëve për sekretar shtetëror, drejtorë dhe zëvendësdrejtor, që pritet...

  Ali Ahmeti mbledh sot në Gostivar strukturat e BDI-së për mbledhjen e përgjithshme

  Bashkimi Demokratik për Integrim sot në Gostivar do të zhvillojë mbledhjen e përgjithshme. Mbledhja organizohet me kërkesë të kreut të...

  Në vendkalimin kufitar Tabanoc rritet fluksi i hyrje-daljeve në RMV

  Në vendkalimin kufitar “Tabanoc” ka rritje të fluksit të hyrje-daljeve nga vendi. Në vendkalimet tjera kufitare nga Maqedonia e Veriut...

  Taravari vizitoi familjen e foshnjës së dhunuar nga Saraji: Dhunuesit do të dënohen!

  Ministri i Shëndetësisë, Arben Taravari, ka vizituar këtë mbrëmje familjarët e foshnjës 3 muajshe për të cilën u raportua...