More

  Shkolla në Sfillare , katër ditë pa rrymë , arsimtari blenë drunj për ngrohje

  Banorë të fshatit Svillarë e Epërm të komunës Saraj thonë për Gazetën Lajm se fëmijët e tyre tani e katër ditë nuk kanë vizituar mësimin. Shkak për këtë ndërprerje është defekti në rrjetin e energjisë elektrike, që ka lënë pa rrymë edhe shkollën e fshatit “Bedri Tahiri”.

  Bëhet fjalë për shkollë ku mësojnë vetëm nxënësit nga klasa e parë deri në klasën e pestë. “Fëmijët e fshatit tonë nga klasa e pestë deri në klasën e nëntë përcjellin rregullisht mësimin, sepse mësojnë në objektin shkollor në Svillare të Poshtme. Mirëpo fëmijët nga klasa e parë deri në klasën e katërt, që zhvillojnë mësimet në shkollën ‘Bedri Tahiri’ nuk mësojnë shkaku se janë më të vegjël dhe nuk mund ta durojnë ftohtin”, thonë prindërit e tyre.

  Për këtë arsyje pikërisht arsimtari Murat Ameti nga Sfillara, i cili me paratë e tij, ka blerë drunj për ngrohjen e nxënësve, me qëllim që procesi arsimor të mos ndërpritet një kohë më të gjatë.

  Në EVN thonë se defekti në fshatin Sfillarë të Epërme tek ata është denoncuar gjatë ditës së martë. “Sapo është paraqitur defekti ekipet tona kanë dalë në teren dhe kanë filluar sanimin e tij. Të martën është sanuar pjesërisht defekti dhe një pjesë e fshatit është kyçur në rrjet, kurse të mërkurën po punohet për sanimin e tij të plotë”, deklaruan nga EVN për Gazetën Lajm.

  - Marketing -Ajsel Medica
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  - Marketing -Marketing
  spot_img

  Të fundit

  Pas 23 vitesh luftëtarit të UÇK-së i hiqen copëzat e eksplozivit. Falenderon dr. Ilir Hasanin për operacionin e suksesshëm

  Bejtulla Elezi, ka pasur një ndërhyrje shumë të veshtirê kirurgjike, për hekjen e copëzave të eksplozivit, të cilat...

  Osmani: Një takim i shkurtër por i ngrohtë me presidentin e Turqisë, Rexhep Taip Erdogan

  Ministri i Jashtëm Bujar Osmani është duke marrë pjesë në Forumin e Diplomacisë në Antalya të Turqisë. Në margjinat...

  Shkup, sanksionohen 154 shoferë

  MPB njoftoi se gjatë ditës së djeshme Sektori i Punëve të Brendshme Shkup ka vazhduar me kontrolle në zonën...

  Moti sot në Maqedoninë e Veriut

  Moti sot me vranësira të ndryshueshme dhe me kushte për reshje lokale të shiut. Pasdite dhe në orët e...