More

  SHKA “Duflla”-Raçe, në Deçan, fitoi vendin e parë me këngë autentik

  Shoqëria Kulturore Artistike SHKA “Duflla”-Raçe, fitoi vendin e parë me folklor në edicionin e 8 të Festivalit Folklorik „Eshkë e ndezur mbi Shkëlzen“ me këngën “ Pajki molla e kuqe ra  ë megje”, e interpretuar nga këngëtarët Fasli Kovaçi, Avni Hoxha dhe Zekirija Haxhiu.

  SHKA “Duflla”, u prezantua edhe me dy valle, që u interpretuan nga valltarët dhe valltaret e reja, që përfituan zemrën e publikut Deçanas dhe morën shumë duartrokitje

  Festivali Folklorik „Eshkë e ndezur mbi Shkëlzen“ nën patronazhin e komunës së Deçanit, organizuar për nder të rapsodëve Dervish Shaqa dhe Demush Neziri, interesimi për pjesëmarrjen ka qënë shum i madh ku në tri netët garuese shpalosën vlerat artistike kombëtare mbi 40 ansamble folklorike nga Kosova, Shqipëria, Maqedonia, Kosova Lindore, Mali i Zi dhe Çamëria.

  Juria profesionale profesionale në përbërje të: Kreshnik Aliqkaj – kryetar (kompozitor), Deli Metalia – mjeshtër i madh (koreograf), Betim Qorraj –magjistër i folklorit dhe etnologjisë, Ali Geci – publicist dhe Faton Mehmetaj– publicist, ndanë shumë çmime ku vlen të theksohet se SHKA DUFLLA u vlerësua me çmimin “Pika më autentike e Festivalit“.

  Nata finale e festivalit, më 6 maj, shënon dhe përvjetorin e 21-të të rënies së Heroit të Kombit- Gjeneral Luan Haradinaj.

  - Marketing -Ajsel Medica
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  - Marketing -Marketing
  spot_img

  Të fundit

  PRERJA E PALIGJSHME E DRUVE: “Masakrohet” Mali Sharr!

  Më tej, nga ky institucion sqarohet se vendi ku janë gjetur personat duke prerë dru quhet “Maja e Zezë”,...

  Në Shkup janë denuar 141 shoferë, 59 për tejkalim të shpejtësisë

  Sektori për Punë të Brendshme Shkup edhe gjatë ditës së djeshme (03.02.2024) ka vazhduar me kontrolle në komunikacion. Në territorin...

  Opozita e bashkuar hapi sot Konventën promovuese të Taravarit për President

  Ashtu si dhe ishte njoftuar mbrëmjen e kësaj të shtune po zhvillohet Konventa promovuese e kandidatit për president nga...

  Pas 23 vitesh luftëtarit të UÇK-së i hiqen copëzat e eksplozivit. Falenderon dr. Ilir Hasanin për operacionin e suksesshëm

  Bejtulla Elezi, ka pasur një ndërhyrje shumë të veshtirê kirurgjike, për hekjen e copëzave të eksplozivit, të cilat...