More

  Reshjet e dendura të borës shkaktojnë ndërprerje për automjetet e rënda në Maqedoni

  Në rrugët Dvorishtë – Strumicë dhe Kriva Pallankë, ka ndalim për qarkullim të automjeteve të rënda. Kujdes dhe respektimi i kësaj kufizimi janë të rëndësishme për sigurinë rrugore.

  Qarkullimi në rrugët zhvillohet në kushte dimërore dhe me lagështirë. Reshje të dobëta bore raportohen në disa qytete, duke përfshirë Manastir, Resnjë, Kërçovë, Makedonski Brod, Bukovë, Prilep, Ohër, dhe Krushevë. Zonat e Kodrës së Diellit, Pletvar dhe Berovë kanë reshje më të dendura bore.

  Intensiteti i qarkullimit në rrugët jashtë zonave urbane është mesatar. Nuk ka vonesa në vendkalimet kufitare nga ana e Maqedonisë.

  Lajmërojë se nga data 15.11.2023, është detyrueshëm posedimi i pajisjeve dimërore në automjete, pavarësisht nga kushtet aktuale të motit. Ky detyrim zgjat deri më 15 mars 2024.

  LAMM rekomandon rregullim të shpejtësisë së lëvizjes, respektim të sinjalistikës në komunikacion dhe menaxhim të kujdesshëm të automjeteve, veçanërisht në rrugët nëpër lugina, lugina lumore dhe gryka. Kujdes i veçantë është i nevojshëm në segmentet Katllanovë – Veles, Mavrovë – Dibër – Strugë, Vinicë – Berovë dhe Koçan – Dellçevë, ku ka mundësi për rrëshqitje të dheut.

  - Marketing -Ajsel Medica
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  - Marketing -Marketing
  spot_img

  Të fundit

  PRERJA E PALIGJSHME E DRUVE: “Masakrohet” Mali Sharr!

  Më tej, nga ky institucion sqarohet se vendi ku janë gjetur personat duke prerë dru quhet “Maja e Zezë”,...

  Në Shkup janë denuar 141 shoferë, 59 për tejkalim të shpejtësisë

  Sektori për Punë të Brendshme Shkup edhe gjatë ditës së djeshme (03.02.2024) ka vazhduar me kontrolle në komunikacion. Në territorin...

  Opozita e bashkuar hapi sot Konventën promovuese të Taravarit për President

  Ashtu si dhe ishte njoftuar mbrëmjen e kësaj të shtune po zhvillohet Konventa promovuese e kandidatit për president nga...

  Pas 23 vitesh luftëtarit të UÇK-së i hiqen copëzat e eksplozivit. Falenderon dr. Ilir Hasanin për operacionin e suksesshëm

  Bejtulla Elezi, ka pasur një ndërhyrje shumë të veshtirê kirurgjike, për hekjen e copëzave të eksplozivit, të cilat...