More

  Prezantohen vlerat dhe artizanatet tradicionale të gruas në Saraj

  Në organizim të Shoqatës për zhvillimin e kulturës në Maqedoni “Porta Skupi” në parkun e Sarajit sot u hap manifestimi “Artizanatet dhe folklori edhe në dobi të gruas së sotme”.

  Në këtë manifestim pjesëmarrëse ishin gra nga komuna e Sarajit, ku nëpërmjet këtij manifestimi u prezantuan vlerat dhe artizanatet tradicionale të gruas së kësaj ane. Manifestimin e hapi kryetarja e Shoqatës “Porta  Skupi” Arlinda Kalisi e cila tha se ky manifestim organizohet për herë të parë në komunën e Sarajit.

  “Me këtë rast gratë e kësaj komune kanë prezantuar dhe promovuar punimet e tyre të dorës, ku nëpërmjet këtij projekti dëshirojmë të ngrisim vetëdijen e gruas së kësaj ane për integrimin e saj në tregun e punës, që në të ardhmen të jetë burim financiar i tyre”, tha kryetarja Kalisi.

  I pranishëm në ngjarje ishte dhe kryetari i komunës Bekim Murati i cili pershëndeti nismën e “Porta Skupit” për një projekt të tillë.

  “Komunës së Sarajit i është dashur një projekt i tillë që ka të bëjë në lidhje me gruan dhe shpresoj në të ardhmen do mbështesim projekte të kësaj natyre”, tha Murati.

  Poashtu e pranishme ishte dhe kryetarja e Lidhjes së Gruas -Tetovë Xhane Kreshova e cila  tha se është në përkrahje të lidhjeve të grave që ka të bëjë me kulturën dhe gruan, e sidomos projekti i sotëm  “Porta Skupit”, siç shtoi ajo, “gratë e kësaj ane kishin prezantur punime dhe gjëra shumë të bukura të kësaj ane”.

  Sipas kryetares së Shoqatës, Kalisi ky manifestim, madje do jetë tradicional, ku gratë e këtij rajoni nëpërmjet faqes “Porta Skupi” do mund të prezantojnë dhe të shesin artizanatet e tyre.

  Manisfestimi “Artizanatet dhe folklori në dobi edhe të gruas së sotme”, përveç punimeve kishte dhe një program të pasur artistik me Ansamblin “Drita e Dërvenit”. Ndryshe, ky manifestim është mbështetur nga Ministria e Kulturës, Qyteti i Shkupit, Komuna e Sarajit, Tikvesh dhe Telekomi i Maqedonisë.

  - Marketing -Ajsel Medica
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  - Marketing -Marketing
  spot_img

  Të fundit

  Nënshkrimet për President / Deri më tani 13 kandidatë për President

  Edhe sot vijon afati për mbledhjen e nënshkrimeve për kandidatët e nomuniar për president për zgjedhjet rrethi i parë...

  Gjuha kërcënuese e Petar Bogojeski, kryetar i partisë “Koncepti maqedonas”, e kërcënon Ali Ahmetin me jetë

  Petar Bogojeski, kryetar i patisë “Koncepti maqedonas” përmes një video postuar në rrjetet sociale ka kërcënuar kryetarin e BDI...

  Rustemi: Ndërtojmë pjesën e rrugës së Arbërit, lidhim Kërçovën me Dibrën dhe Republikën e Shqipërisë

  Kryeministri Talat Xhaferi dhe drejtori i NP Rrugët Shtetërore, Ejup Rustemi sot kanë inspektuar punimet që zhvillohen për ndërtimin...

  Një termet është ndje në Strugë, por epiqendra e tij ishte në Shqipëri

  Një tërmet me intensitet tre gradë sipas shkallës makrosizmike europiane është ndjerë sot në orën 11:00 në pjesën jugperëndimore...