More

  PRERJA E PALIGJSHME E DRUVE: “Masakrohet” Mali Sharr!

  Më tej, nga ky institucion sqarohet se vendi ku janë gjetur personat duke prerë dru quhet “Maja e Zezë”, pronë e Republikës së Maqedonisë së Veriut, në menaxhim të parkut kombëtar

   

  Urim HASIPI

  Tetovë, 3 mars – Dy persona të cilët ditë më parë nga policia u raportuan se janë kapur duke prerë dru në atarrin e fshatit Brodec, të Malësisë së Tetovës, sipas Parkut Kombëtar, të njëjtit kanë prerë dru me moshë të vjetër nga 60 deri në 80 vjeç. Sipas informacioneve, dy personat e ndaluar janë banorë të fshatit Shipkovicë. Në një komunikim për opinion të Parkut Kombëtar Mali Sharr, bëhet e ditur se shërbimi i rojeve të këtij institucioni ka bërë kontroll më të gjerë të vendit, ku edhe janë  evidentuar dëme më të mëdha, pasi që është shkatërruar një pyll një gjendje të  mirë. “Sipas zonave mbrojtëse, vendi ndodhet në zonën e menaxhimit aktiv në kuadër të Parkut Kombëtar ‘Mali Sharr’. Përveç dëmeve aktuale nga druri i prerë në mënyrë të paligjshme, përfaqësuesit e krim teknikës kanë evidentuar dhe dokumentuar dëmet e shkaktuara në të gjithë zonën. Plantacioni në të cilin është kryer prerja ilegale është një pyll ahu në kushte të mira habitati, me moshë nga 60 deri në 80 vjeç”, kanë bërë të ditur nga Parku Kombëtar Mali Sharr.

  - Marketing -Ajsel Medica
  - Marketing -Bujar Osmanii
  - Marketing -Bujar Osmanii

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  - Marketing -Bujar Osmanii
  spot_img

  Të fundit

  Pas 11 vitesh ndalet Bayern Mynihu, Granit Xhaka dhe Leverkuzen për herë të parë në histori shpallen kampion

  Bayer Leverkuseni ka shkruar historinë, duke fituar titullin e parë kampion në Bundesligë. Në ndeshjen e vlefshme për javën e...

  Presidentin e zgjedh Kuvendi/ Grubi: Kusht për votat e BDI-së në rrethin e dytë të zgjedhjeve presidenciale!

  Presidenti I vendit, në të ardhmen të zgjidhet në Kuvend. Ky është kushti, që në rrethin e dytë, votat...

  Ekskluzive: Në Kroaci arrestohet Goran Grujevski, ish-Kryeshefi i Drejtorisë së Pestë – “bosi” i përgjimeve të jashtëligjshme!

  Më 13.04.2024, të shtunën, në Zagreb është arrestuar Goran Grujevski i lindur më 13.10.1966, shtetas i RMV-së, kundër të...

  Moti sot në Maqedoninë e Veriut

  Shkupi pritet të përjetojë një ndryshim dramatik të motit këtë javë, me temperatura që do të variojnë ndjeshëm. Fillimisht,...