More

  Po vjen diaspora shqiptare, Serbia i rritë çmimet e “puta-rinës”!

  Tash Serbia këta turist shqiptarë nuk do t’i quaj « siptari »!.. Serbia, mbi një miliardë milionë euro merr nga diaspora shqiptare cdop vit, sidomos gjatë sezonit veror

  Preshevë, 6 korrik – Perderisa kreyministri i Kosoves Albin Kurti ju dhuroi falas policën e sigurimit diapsores shqipatre, zollumi vjen nga Beogradi, ku Serbia e  Vucicit nga 10 korriku me çmimet e reja te « puta-rinës, duke ditur se pjesa dermuese tranzit nepër austraden dhe rruigët e Serbis nga Krocia e Hungaria deri ne Presheve do te jenë shqiptare, njofton gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch

  Serbia, mbi një miliardë milionë euro merr nga diaspora shqiptare cdop vit, sidomos gjatë sezonit veror

  Me konkretssiht, nga 10 korriku, shoferët në Serbi do të paguajnë tarifa më të larta në bazë të çmimores së re në përputhje me vendimin për shumën e tarifës speciale për shfrytëzimin e rrugës publike, pjesës së saj dhe objektit rrugor, të miratuar nga Rrugët e Serbisë. , dhe me “dritën jeshile” nga Qeveria e Serbisë.  Sipas gazetes zvicerane Le Canton27.ch shqiptaret per cdso vit  bejne mbi 10 milionë levizje (andej e kendej) ne rruget e Serbise per te arritur ne Kosovë, Shqiperi, RMV apo ne Presheve. Serbia, mbi një miliardë milionë euro merr nga diaspora shqiptare cdop vit, sidomos gjatë sezonit veror.

  Kjo ngritje e cmimeve mu ne prag te pushimeve verore eshte bëre qëllimisht nga Qeveria serbe qe do te getas me se shumti shqiptaret, mqe ata jane pasajgeret me te fekuetnuar. Por, sipas gazetës zvicerane ne shqip Le Canton27.ch, ndoshta edhe nuk dot ‘i godas, meqe shumica e shqiptarëve do t’i bine nga Mali i Zi, më lirë e më mire dhe pushimet drejt në detin shqiptar, si thonë nje udhë e dy punë!

  Çmimet janë rritur për rreth 10 për qind, kështu që nga e mërkura tarifa nga Beogradi në Shid do të kushtojë 500 dinarë, nga Obrenovci në Preljina 560 dinarë, nga Beogradi në Suboticë 800 dinarë, nga Beogradi në Nish 1,130 dinarë, nga Beogradi në Dimitrovgrad 1,670 dinarë.

  Në vendim saktësohej se me pagesën e taksës nëpërmjet pajisjes për mbledhjen elektronike të tarifave, personi fizik dhe juridik, përdoruesi i një mjeti motorik të kategorisë së katërt të klasit të shkarkimeve “EURO 6”, përfiton një zbritje prej 10 për qind, e cila llogaritet. mbi shumën e reduktuar me zbritjen për mbledhjen elektronike të tarifave prej 6,0 për qind.

  Ky zë do të zbatohet për 30 ditë nga data e publikimit të vendimit për shkak të rregullimeve të nevojshme teknike në sistemin e mbledhjes së tarifave.

  - Marketing -Ajsel Medica

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  spot_img

  Të fundit

  Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni

  Komisioni Rregullator i Energjetikës, i Shërbimeve të Ujit dhe i Shërbimeve të Menaxhimit me Mbeturinat Komunale i Republikës së...

  LSM: Shpenzimet për një familje në Maqedoni për muajin korrik, 60.570 denarë

  Shpenzimet minimale të një familjeje në korrik kanë qenë 60.570 denarë dhe në krahasim me qershorin janë rritur për...

  Aktivë shtatë zjarre, në 24 orët e fundit janë regjistruar 29 zjarre në ambient të hapur

  Shkup, 22 korrik – Qendra për menaxhim me kriza në mëngjes njoftoi se në 24 orët e fundit ka...

  Aksident në autostradën “Ibrahim Rugova”, tetë të lënduar

  Tetë persona kanë pësuar lëndime trupore si pasojë e një aksidenti që ka ndodhur sot në kilometrin e 40-të...