More

  Pelegrinazhi i Haxhit, mijëra myslimanë mbushin Mekën

  Mijëra besimtarë myslimanë mbërritën në qytetin e shenjtë të Mekës në Arabinë Saudite për të marrë pjesë në pelegrinazhin e Haxhit për vitin 2024.

  Të veshur me rroba të bardha, me disa që mbanin çadra kundër diellit djegës të shkretëtirës, ​​myslimanët ecën në një rreth Qabes, ndërtesës së shenjtë në qendër të Xhamisë së Madhe të Mekës.

  Pelegrinazhi i Haxhit konsiderohet një detyrë fetare që çdo mysliman i aftë që mund ta përballojë, duhet ta kryejë të paktën një herë në jetë.

  E konsideruar si shtëpia e vendeve më të shenjta të Islamit, Arabia Saudite e konsideron veten si mbrojtëse e kësaj feje dhe merr përgjegjësinë e mbajtjes së një sezoni paqësor të Haxhit, kur myslimanët nga sekte të ndryshme mblidhen në të njëjtin vend dhe kohë.

  - Marketing -Ajsel Medica

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  spot_img

  Të fundit

  Tiranë, namazi i Kurban Bajramit falet në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”

  Besimtarët muslimanë në Shqipëri kanë falur namazin e Kurban Bajramit, duke u mbledhur në xhamitë dhe sheshet e vendit. Programi...

  Gol Shqipëria, Nedim Bajrami bombardon portën e Italisë

  Shqipëria në avantazh 0-1 ndaj Italisë me super golin e shënuar nga Nedim Bajrami. /tvklan.mk

  Ziadin Sela në Dortmund, në përkrahje të Kombëtares Shqiptare

  Pak para fillimit të ndeshjes Shqipëri-Itali, lideri i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela ka publikuar një fotografi dhe ka...

  Kreu i BFI-së, Shaqir Fetahu uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes

  dhe vepron ka obligim të ngritjes së punës së tij, zhvillimit të vendit të tij, për të ngritur një...