More

  Pas 11 vitesh ndalet Bayern Mynihu, Granit Xhaka dhe Leverkuzen për herë të parë në histori shpallen kampion

  Bayer Leverkuseni ka shkruar historinë, duke fituar titullin e parë kampion në Bundesligë.

  Në ndeshjen e vlefshme për javën e 29-të, skuadra e drejtuar nga Xabi Alonso triumfoi me lehtësi 5-0 ndaj Werder Bremenit.
  Kjo fitore i mjaftoi “Aspirinave” për të siguruar edhe matematikisht titullin kampion, pesë javë para fundit të sezonit 2023-2024.
  Granit Xhaka edhe sonte ishte fantastik, teksa kontribuoi me gol në fitoren e skuadrës së tij.

  Ai shënoi gol të bukur nga distanca në minutën e 60-të. Paraprakisht kishte shënuar nga penalltia Victor Boniface (25’).

  Florian Wirtz (68’, 83′, 90′) shënoi të tre golat tjerë.

  Bayer Leverkuseni pas kësaj fitore ka 79 pikë, 16 më shumë se Bayern Munichi dhe Stuttgarti.

  Për skuadrën e Alonsos ishte kjo fitorja e 25-të e këtij sezoni në elitën e futbollit gjerman, krahas katër barazimeve, teksa nuk njeh humbje.

  Vlen të theksohet se ky është titulli i parë kampion në historinë e klubit nga Leverkuseni.

  - Marketing -Ajsel Medica

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  spot_img

  Të fundit

  Pamje shqetësuese: Momenti me VIDEO kur i dyshuari plagosi me armë zjarri tre personat në Pejë

  Tre persona kanë mbetur të plagosur pas një përleshjeje në Pejë. Lajmin për gazetën online Reporteri.net e ka konfirmuar edhe...

  Fitore e Frontit Europian në zonën 5, konfirmohet deputeti nr.

  Pas rivotimit të ditës së sotme në Njesinë Zgjedhore 5 dhe 6 Fronti Europian mesa duket ka ruajtur mandatin...

  Dimitar Kovaçevski jep dorëheqje nga funksioni kryetar i LSDM-së

  Dimitar Kovaçevski zyrtarisht konfirmoi dorëheqjen nga pozita e kryetarit të LSDM-së, të cilën e shpalli më 8 maj, si...

  KSHZ: 45.88% është dalja deri në orën 17:00 në vendvotimet ku ka rivotim

  Deri në orën 17:00, nga gjithsej 4.514 votues të regjistruar në shtatë vendvotime, kanë votuar 2.071 ose 45,88 për...