More

  NXËNËSIT E SARAJIT ÇDO DITË NË RREZIK, RRUGA PËR NË SHKOLLË PA ZEBRA DHE SHENJA KOMUNIKACIONI , KOMUNA NË HESHTJE

  Sfida me e madhe e nxënësve të shkollës fillore në Saraj është kalimi i rrugës kryesore.

  Për të arritur në shkollë, ata duhet ta kalojnë përmes kësaj rruge e cila nuk ka zebra.

  Nxënësit thonë se pikërisht  në këtë rrugë brenda dy muajveveturat kanë goditur dy fëmijë.

  “Prej një muaji e gjysmë që ka filluar shkolla këtu ka pasur dy incidente, dy fëmijë janë shtypur nga makinat, një ka ndodhur atje më poshtë, ku shkojnë fëmijët në shitore.

  Jo asnjëherë s’ka pas këtu, edhe ka nevojë për viza të bardha “, deklaroi një nxënës.

  Kjo rrugë lidhë 10 fshatrat e komunës së Sarajit,ndërsa nuk ka asnjë shenjë komunikacioni që sinjalizon kalimin e këmbësorëve.

  Edhe Afet Ebibi, i cili ka një shitore afër rrugës thotë se shpesh herë ndodhë që të lëndohen fëmijët duke kaluar rrugën.

  “Po për dy muaj janë lënduar 3 fëmijë, ka nevojë për zebra, ka nevojë për  tabela dhe sinjalizime, këtu komunikacion është shpeshtuar, këtu ka shumë lëvizje” deklaroi Afet Ebibi.

  Duke druajtur nga më e keqja, banorët e fshatit Kondov të komunës së Sarajit, me vetiniciativë kanë vendosur tabela komunikacioni dhe pengesa rrugore, për të ngadalësuarshpejtësinëe makinave.

  TV21 kërkoi përgjigje nga komuna e Sarajit për rrezikun që u kanoset fëmijëve të shkollës fillore dhe banorëve të Sarajit, por nga komuna nuk pati përgjigje.

  - Marketing -Ajsel Medica
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  - Marketing -Marketing
  spot_img

  Të fundit

  Osmani: Një takim i shkurtër por i ngrohtë me presidentin e Turqisë, Rexhep Taip Erdogan

  Ministri i Jashtëm Bujar Osmani është duke marrë pjesë në Forumin e Diplomacisë në Antalya të Turqisë. Në margjinat...

  Shkup, sanksionohen 154 shoferë

  MPB njoftoi se gjatë ditës së djeshme Sektori i Punëve të Brendshme Shkup ka vazhduar me kontrolle në zonën...

  Moti sot në Maqedoninë e Veriut

  Moti sot me vranësira të ndryshueshme dhe me kushte për reshje lokale të shiut. Pasdite dhe në orët e...

  Policia deklarohet për aksidentin në Kollar të Kërçovës

  Nga SPB Ohër për TV21 kanë dhënë informacionet e para zyrtare pas aksidentit në Kollar të Kërçovës. Konfirmojnë se është një...