More

  NGA SHTATORI SARAJI ME SHKOLLË NATE, GJIMNAZI I RI DO HAP DYERT EDHE PËR TË RRITURIT

  Nga shtatori i këtij viti, banorët e komunës së Sarajit që nuk arritën shkollimin e tyre ta përfundojnë në kohë të rregullt, do të kenë mundësi që të regjistrohen në shkollën e natës. Kryetari i komunës së Sarajit Bekim Murati theksoi se projekti për shkollimin e natës është në fazën përfundimtare, ndërsa sipas tij interesimi i banorëve që duan të shkollohen dita ditës po ritet.

  “Gjithë ato persona që do të jenë të interesuar që të vazhdojnë arsimimin e tyre të mesëm do të kenë mundësin që të vinë të regjistrohen, në komunën e Saraijt. Pastaj ato do të ndjekin procesin edukativo arsimor, përparësia e kësaj forme është që brenda dy viteve sa do të ndjekin procesin arsimorë dhe do ta përfundojnë ku do të llogariten sikur të gjithë nxënësit e tjerë që e përfundojnë shkollën e mesme 4 vjeçare”, tha Bekim Murati, Kryetar i Komunës së Sarajit.

  Kurse drejtoresha e qendrës për shkollim të të rriturve theksoi se deri tani arsimin e profesional për të rritur e kanë kryer 1700 persona.

  “Për vitin 2017 kemi siguruar mjete buxhetore në vlerë 82 000 euro, ku me këto mjete mund të përfshihen përafërsisht 1250 konditat . Tani jemi në fazën e njoftimit të komunave pët ti parë nevojat e tyre dhe interesimin rreth projektit”, u shpreh Lindita Qazimi, Drejtoresh e Qendrës.

  Mësimi i për shkollim të natës për nxënësit mbi 25 vjet do të zhvillohet në objektin e gjimnazit të ri të Sarajit , njofton TV 21.

  - Marketing -Ajsel Medica

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  spot_img

  Të fundit

  Tiranë, namazi i Kurban Bajramit falet në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”

  Besimtarët muslimanë në Shqipëri kanë falur namazin e Kurban Bajramit, duke u mbledhur në xhamitë dhe sheshet e vendit. Programi...

  Gol Shqipëria, Nedim Bajrami bombardon portën e Italisë

  Shqipëria në avantazh 0-1 ndaj Italisë me super golin e shënuar nga Nedim Bajrami. /tvklan.mk

  Ziadin Sela në Dortmund, në përkrahje të Kombëtares Shqiptare

  Pak para fillimit të ndeshjes Shqipëri-Itali, lideri i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela ka publikuar një fotografi dhe ka...

  Kreu i BFI-së, Shaqir Fetahu uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes

  dhe vepron ka obligim të ngritjes së punës së tij, zhvillimit të vendit të tij, për të ngritur një...